habitat derneği

 • habitat derneği (habitat) sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. zaman zaman, sloganı olan "habitat için gençlik" ismiyle de anılmaktadır. gençlerin sürdürülebilir kalkınmada etkin rol oynamasını hedefleyen habitat, 1995 yılında kopenhag sosyal kalkınma zirvesi’nde ve 1996 yılında birleşmiş milletler ikinci habitat zirvesi için istanbul'da bir araya gelmiş aktivistler tarafından 1997’de kuruldu. kuruluş vizyonu, dünya gençliği ile türkiye gençliği arasında iletişim köprüsü kurmak olan habitat derneği, bu vizyon doğrultusunda gençlerin kapasitelerini geliştirmek ve uluslararası ortaklıklar kurmak adına bir çok proje ve program geliştirdi.

  örgütlü bir biçimde ve gönüllülük bilinciyle hareket eden toplumların etkinliğine inanan habitat, kent konseyi, gençlik, kadın, engelli ve çocuk meclisleri ile ulusal gençlik parlamentosu’nun kurulmasına öncülük etti. bununla birlikte tobb genç ve kadın girişimciler kurulları gibi birçok mekanizmanın oluşumuna destek verdi. birleşmiş milletler kalkınma programı’nın ( unpd ) stratejik çalışma ortağıdır.

  habitat, 1997’den bu yana türkiye’nin 81 ilinde binlerce genç gönüllüsü ile;

  * din, dil, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, siyasi görüş ayırımı yapmaksızın toplumdaki tüm dezavanatjlı gruplara yönelik çalışır,
  * yönetişim, bilişim, finansal bilinç ve girişimcilik alanlarında kapasite artırıcı projeler uygular,
  * yerel, ulusal ve küresel düzeyde kamu politikalarına katkı koyar.
  * habitat bütün çalışmalarında hükümetler, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla çok paydaşlı ortaklıklar kurar.

  kaynak: habitatdernegi.org

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -