gustavo fring

 • breaking bad dizisinde giancarlo esposito'nun oynadığı uyuşturucu baronu. ikinci sezonda yardımcı karakter, üçüncü ve dördüncü sezonlarda ise ana karakterlerden biridir.

  fastfood zinciri üzerinden uyuşturucu distribütörlüğü yaptığını bilmemize rağmen, dizide önce disiplinli, güler yüzlü ve beyefendi biri olarak ortaya çıkar. dikkat çekmemek için mütevazı bir hayat sürmektedir. onu da geçtim, esasen çok zengin olmasına rağmen adam los pollos hermanos'da müşterilerine karşı "başka bir arzunuz var mı? burda alkol satmıyoruz, ama dilerseniz hemen dışardan getirtelim" modundadır. bu yüzden, başlarda gus fring'in garantici, korkak ve yumuşak bir kişilik olduğunu zannetmişizdir, lâkin bölümler ilerledikçe karşımıza sinsi, çetin, öngörüleri yüksek ve öfkelendiğinde ne yapacağı kestirilemeyen soğukkanlı bir kişilik çıkar.

  dizide her ne kadar birlikte iş yapsalar da hem geçmişten kin beslediği uyuşturucu örgütü cartel ile hem de walter white ile egolarının çakıştığı görülür. cartel gustavo fring'i öldüremez, çünkü iş yapmak için ona muhtaç durumdadırlar. ne var ki, üzerine çok gittikleri için sonları onun elinden olur. aynı şekilde gus fring de walter white'ı öldüremez, çünkü iş yapmak için ona muhtaç durumda kalır. üzerine gidince onun sonunu getiren de heisenberg olur. kabul edelim ki, walter white'ı karşısına alıp da açık açık çoluğunu-çocuğunu öldürmekle tehdit etmesi amatörce bir davranıştı...

  ölmeden önce bulunduğu odadaki bombayı fark edince bir an panik yapması bizi şaşırtmıştır. yine de bomba patladıktan sonra gayet soğukkanlı bir biçimde kendine yaraşır bir ölümü olmuştur. suratının yarısının parçalanması iki yüzlülüğünü, ölmeden önce kravatını düzeltmesi de gustavo fring'in görünüşe verdiği özeni ve ciddiyetini simgelemiştir.

  bkz: breaking bad: gustavo fring's death scene

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -