güney kore

 • güney kore veya kore cumhuriyeti; (bkz: kore yarımadası) nın güney kesiminde bulunan asya ülkesidir. başkenti seul'dür. plastik sanayi, teknoloji üretimi, açık deniz balıkçılığı güney kore ekonomisinin başlıca unsurlarıdır. ülkenin en büyük ve en önemli limanı, yarımadanın güneydoğusunda bulunan pusan'dır.

  kore lisanı japon lisanına benzer, fakat korelilerin en büyük kültür etkileşimi çinlilerle olmuştur. geleneksel kore edebiyatını oluşturan literatür eserlerin büyük bölümü çincedir. güney kore, batı bloğuna yakın olan ve doğu bloğu ile arası gergin bir ülke olduğu için, kendisini çin kültüründen uzaklaştırma çabası içerisindedir. güney kore nüfusunun yarıya yakını konfüçyüsçü ve budacıdır. ülke nüfusunda yaygın ikinci din ise hristiyanlıktır.

  3
 • 1990'ların sonunda diğer asya ülkeleri ile beraber ciddi bir ekonomik felaket yaşayan ancak bu felaketten son derece iyi bir şekilde dersler çıkarıp, içerisinden samsung, lg, kia, hyundai gibi kendi iş alanlarında dünya liderliğine oynayan firmalar çıkarmış, bugünlerde japonya ile birlikte -bana göre- asya'nın en iyi iki, dünyanın ise en iyi on ekonomi ve sanayi ülkesinden biri olan uzakdoğu ülkesi.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -