gsb ve meb'in 2016 yılı yetenek seçimi projesi

 • ...
  “8 Yıl içerisinde Her Bir Öğrencimizin En Az Bir Branşta Lisans Almasını istiyoruz”

  Bakan Çağatay Kılıç protokol kapsamında sporun herhangi bir branşında kabiliyeti olan öğrencilere TEOG sınavında kolaylık sağlanacağını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Milli Eğitim Bakanlığı kendi çalışmaları içerisinde organize edeceği TEOG sınavları noktasında sportif faaliyetlerinde puanlamalarında ya da sıralamalarında yer olması noktasında bir çalışma gerçekleştirilecek. Ama en önemli unsur olarak gördüğümüz önümüzdeki 8 yıl içerisinde her bir gencimizin her bir öğrencimizin en az bir branşta lisans alması noktasında bir iş birliğimiz olacak bunu çok önemsiyoruz."

  Bakan Çağatay Kılıç, lisanslı sporcuların 14 yılda 20 kat arttığını ama bu sayının yetersiz olduğuna dikkat çekerek, “2002 yılında Türkiye’de 278 bin lisanslı sporcumuz vardı şu anda bu sayı 6 milyona gelmiş durumda bu asla yeterli değil. 78 milyon nüfusa sahip ülkemizin lisanslı sporcu sayısının çok daha fazla olması gerekiyor. Bu anlamda bu çalışma buna inanıyorum ki çok büyük bir ivme kazandıracak ve destek verecek. Bu çalışmanın Okullarımızda ve sporcularımızla beraber yaptığımız çalışmaların yeterince hızlı olmadığı konusunda düşüncelere de cevap vereceğimizi düşünüyorum. 5. Sınıfta 4+4+4’ün ikinci 4’e geçişi esnasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın uhdesinde beraber yağacağımız taramalarla tüm öğrencilerimizi kabiliyet taramasında geçecek. Bu noktada öne çıkan kardeşlerimize destek olacağız” dedi.

  Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sporcu taramalarını sürekli yaptığını hatırlatarak “Ama bunun kapsamlı şekilde 5. Sınıflarda tüm Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yapılacak olması önemli bir adımdır. Bunu ileri yıllarda daha erken yaşlara çekmek için çalışmamız olacak ama bu ilk adımı atmak çok önemliydi” diye konuştu.

  “Bugün attığımız adım çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe dair kilometre taşı olacak”
  Bakan Çağatay Kılıç Milli Eğitim Bakanlığıyla imzalanan iş birliği protokolünün öğrenciler ve ülkemizin geleceği için önemine vurgu yaparak, “Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize bugünden kazandıracağımız eğitimle ve kabiliyetle güzel bir geleceği hem ülkemize hem onlara kazandırabiliriz. Bugün attığımız bu adım geleceğe dair tabiri caizse onların kilometre taşı olacak” şeklinde konuştu. Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

  “Şöyle eleştiriler de alıyoruz, fiziksel imkanları geliştirmekle ilgili, bina yapmak, salon yapmak, spor tesisi yapmak yeterli değil diye. Evet biz onun yeterli olmadığını zaten söylüyoruz. Ama sunu da söylüyoruz sizin tesis altyapınız uygun değil ise o zaman gelişme sağlayamazsınız. Tesis alt yapısının geliştirilmesi noktasında büyük adımlar atıldı. Şimdi aynı şekilde içerisinin doldurulması noktasında da iste bu protokol ile tüm çocuklarımızı gençlerimizi harekete geçiriyoruz. Sayın bakanımla çok kereler konuştuğumuz bir araya geldiğimizde bunu nasıl aşabiliriz diye düşündüğümüz konu da bu gün bir aşama kaydediyoruz.

  Milli eğitim bakanlığımızın okulları alanları ve aynı zamanda çok önemli spor salonları var. Bir çok ilimizde inşa edilmiş spor salonları var. Bunlar okul kullanımı dışında pekte verimli kullanılmıyor idi. Ama bu protokol ile fiziki altyapının yani Milli Eğitim Bakanlığımızın spor alanlarını, spor tesislerini, sporcularımız kulüplerimiz, federasyonlarımız tarafından koordineli bir şekilde sporcularımızın kullanımına verilecek olması ve bunu koordine edecek olmamız en büyük kazanımlarımızdan biri olacaktır. Bunu sağladığımızda da eminim ki gençlerimiz, vatandaşlarımız, evlatlarımız geleceğe çok farklı şekillerde yürüyeceklerdir. Çok şükür ki gerçekten benim büyük saygı duyduğum, kendisi ile her zaman bir arada olmaktan yıllarca daha önce de çalışmaktan çok büyük onur duyduğum değerli Bakanımız Sayın Nabi Avcı Bey ile bu anlaşmayı imzalamak bizlere nasip oldu.

  özetle:

  5. sınıfa gelen her öğrenci bir yetenek seçimine tabii tutulacak, aralarında parlayan çocuklar tespit edilip yeteneği olduğu branşa yönlendirilecek ve desteklenecek. okullarda ders saatleri dışında pasif bulunan spor salonları,saha ve bahçeler sporcular için aktif hale getirilecek. Bu projenin amacı aktif lisanslı sporcu sayısını artırmak ve altyapıyı geliştirmek.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -