grzeli nateli dgeebi

 • gürcüce özgün ismi: grzeli nateli dgeebi, ingilizce ismi: in bloom, türkçe ismi: hayatın baharı

  gürcü sinemacı nana ekvtimishvili'nin yazıp yönettiği 2013 senesi gürcistan yapımı drama filmidir. ilk gösterimi 63. berlin uluslararası film festivali'nde yapılmıştır. 2013'ün en çok beğeni toplayan yapımlarından birisidir.

  bkz: imdb'de grzeli nateli dgeebi

  filmde anlatılanlar gürcistan'ın başkenti tiflis'te bir kasabada geçmekte; yıl 1992, sovyetler birliği dağılmıştır ve gürcistan'ın yokluk içerisinde olduğu bir dönemdir. ülkenin bazı yerlerinde iç savaş yaşanmaktadır. eka ve natia aynı okula giden iki yakın arkadaştır. onların merkezinde olduğu bir olay örgüsüyle, dönemin gürcü toplum yapısı, adetleri, aile yaşantısı ve gürcistan'ın başkentinde orta sınıf bir kasaba yaşantısı anlatılmaktadır. dönemin zorlu koşulları içerisinde, henüz çocuk yaştaki eka ve natia'nın hayatını ani gelişmeler beklemektedir.

  her ne kadar filmin merkezindeki ana karakterlerin yaşamını ani gelişmelerin beklediğini söylesek de, olay örgüsü çok hızlı, bol aksiyonlu değildir. filmde sahne değişimleri gerçekten ustaca ayarlanmışlar. bir iki sahne haricinde zaman geçişleri kendisini çok hissettirmiyor.

  filmin en başarılı yönü ise, bence, olayların yoğun bir şekilde dramatize edilmemesinde. filmde geçen acıklı olayları da, sevinçli olayları da yeri geldiğinde hep bir çocuk şaşkınlığı içerisinde izleyebiliyorsunuz. yönetmenin hakkını vermek lâzım.

  (bkz: omü sözlük yazarlarından film tavsiyeleri)

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -