gözcü

 • gözlemci; bekçi; casus

  ayrıca (bkz: observer)
  ayrıca, gözetmenlere ve göz doktorlarına verilen literatür olmayan (resmî kaynaklara dayanmayan) isim.

  --- spoiler ---

  (bkz: nazar sözlüğü) (bkz: gözcü)

  kapalıçarşı'nın açıkgöz kuyumcularından biri, ölümsüzlüğe açıldığına inandığı bir arka kapı yaptırmış dükkânına. bu arka kapıdan sıvışmakmış niyeti, azrail canını almaya geldiğinde. bunun için, dükkânın ön kapısında oturup, azrail çarşının ucunda belirdiğinde kendisine haber verecek olan bir gözcüye ihtiyacı varmış. ama ücret ne denli yüksek olursa olsun, kimse bu işe talip olmuyormuş.

  azrail, yoksul bir değirmenci kılığına girip kuyumcunun karşısına dikilmiş. kese kese altın karşılığında, bütün gün dükkânın önünde durup, azrail'i görür görmez kuyumcuya haber vermeyi kabul etmiş. gel zaman git zaman, artık fazla uzamış bu oyun. azrail hem kuyumcunun canını almak niyetindeymiş, hem de gözcülük sözünü tutma. işin içinden çıkamadıkça içi içini kemiriyormuş.

  nihayet bir gün, alicengiz oyununda bulmuş çareyi; ön kapıya bakan bir boy aynası yerleştirmiş arka kapının ardına. sonra da ön kapıda durup, azrail'in yaklaşmakta olduğunu söylemiş kuyumcuya. kuyumcu, artık iyice yaşlanmış olan gövdesinden beklenmeyecek bir çeviklikle yerinden fırlayıp sarılmış arka kapının tokmağına. ölümsüzlüğe uzandığına inandığı kapı açıldığında, ön kapının gözcüsünü görmüş karşısında duran aynada. afallamış, ama hatasını da çabucak anlayıvermiş; ölümün sözcüsünden başka kim kabul eder ki ölümün gözcüsü olmayı?

  (bkz: elif şafak) (bkz: mahrem)

  --- spoiler ---

  9
 • eski bi gaste. bir de bana hep bunun ekürisi gibi gelmiş olan tabloyid olmayan tabloyid asabi vardı ki, aman yarabbi.

 • Şimdiki adı "sözcü" olan gazete. ilk yayına girdiğinde reklamlarında rahmetli Aykut Oray'ın o heybeti ve kendisine has ses tonu ile oynadığını hatırlıyorum.

 • (bkz: mount&blade)
  (bkz: watchman)
  --- spoiler ---
  Watchmen are very cheap troops that can easily be upgraded overnight into caravan guards if you invest in the training skill or train them at training fields.For use on the battlefield, Watchmen are a very hard unit to command. With low-level armor and weapons, these can be good or bad units depending on how they're used. They are best used against looters or bandits, but your best bet for Watchmen is to upgrade them to Caravan Guards as fast as possible. They are a good starter troop, though.

  --- spoiler ---

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -