google translate

 • popüler google uygulamalarından birisidir. türkçe: google çeviri

  türkçe çevirileri güvensizdir. olabildiğince uygun noktalama işaretleri kullanılması, çeviri kalitesini artırmaktadır. ingilizce üzerinden herhangi bir dile çeviri yapmak açısından daha verimlidir. tam randıman almak için mutlak suretle çeviri yapılacak lisanın dil mantığı bilinmelidir. dil bilgisini ve dil mantığını bildiğiniz, kelime hazneninizin ya da fonetik bilginizin düşük olduğu diller için kullanışlı olabiliyor.

  google translate, bazı dillerdeki kelime ve kelime kalıplarının açıklamalı metinlerini de veriyor. yine sesletimleri ve fonetiği de dâhildir.

  ayrıca, web tarayıcısı olarak (bkz: google) kullanılıyorsa, arama sonuçlarındaki yahut çeşitli sitelerdeki diller arası metin çevirileri de google translate altyapısıyla gerçekleştiriliyor.

  gelişmemiş, geliştirilmemiş olduğu düşünülmesine rağmen, aslında oldukça gelişmiş bir sistemdir. ama, kullanımını bilmek lâzım. gerçekçi olmak gerekirse mütercim tercüman kalitesi elde edemezsiniz, öyle bir sistem çok zor!

  uygulama webadresi için: translate.google.com

  ayrıca (bkz: dictinary.com) dictinary.com

  2
 • neden hala daha yeteri kadar geliştirilememiş olmasına anlam veremediğim google hizmeti.

  2
 • Herhangi bir dildeki bir metni, istediğiniz bir dile çevirmeye yarayan bir google uygulamasidir. Fakat nedense tamamini çevirmez ve cevirdiklerinden de pek bir sey anlamak mumkun değildir.

  1
 • Bu çeviri uygulamasını genelde arkadaşlarıma küfürlü ses kayıtları atmak için kullanıyorum.Sesli çeviri yapan kadına bu yüzden çok küfür ettirmişliğim vardır.

 • arkadaşına yazdığın küfrü dinletip kahkahalar atarak güldüğün eklenti.
  (bkz: amacı dışında kullanmak)

 • bende ingilizce yok, tembeldim falan filan da bu translate in ingilizcesi benden de kötü.

 • Ortak dil ingilizceden çeviriler, o devlet ve kullanılan dilin dünya ekonomi ve siyasetindeki yerini gösterir. Saçma sapan çevirilerin sebebi, o dilin önemsenmeyip üzerine çalışılmamış olmasıdır. Önemsiz dil önemsiz devlet demektir. Kopyala yapıştır çeviriler, ödevler, makaleler; 200 küsür üniversitenin habire yaptığı şeylerdir. Türkiye üniversiteleri için elektrik-su kadar önemli bir ihtiyaçtır.

 • yakın zamanda getirdiği yeni güncelleme ile şiirden makaleye bir çok metni neredeyse tamamen doğru çevirebilen çeviri uygulamasıdır.

 • bütün işsizler cemiyeti olarak türkçe küfürleri telaffuz ettirdiğimiz uygulama.

 • türkçe'nin de dahil olduğu 9 dilde parametrelerini güncelleyerek tek taraflı çeviride ( yabancı dilden türkçeye) oldukça gelişme kaydetmiş google aparatı. ama karşı şerit hala köprü trafiğinden beter durumda.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -