gigantoraptor

 • 85 milyon yıl önce, geç kretase (tebeşir) döneminde moğolistan'da yaşamış bir dinozor türüdür. theropod alttakımının oviraptorosaur (yumurta hırsızı dinozor) familyasının gelişmiş bir kolu olan caenagnathoidea familyasına mensuptur.

  yetişkinlikte 8-9 metre boya ve bir buçuk ton ağırlığa ulaşabilen gigantoraptor, oviraptor'ların en büyük ve en gelişmiş olanıdır. bilinen en yakın akrabası caudipteryx'ten 35 kat daha büyük ve daha ağırdır.

  uzun boyunları, uzun bacakları ve gaga biçiminde ağızlarıyla devasa deve kuşlarını andıran gigantoraptor'ların son yıllarda bulunan fosillerle birlikte tüylü dinozorlar olabilecekleri üzerine yapılan varsayımları haklı çıkaracak kuvvetli kanıtlara rastlandı. gaga ağızlı bu dev dinozorların vücutlarını kaplayan kısa tüyleri ile kol biçimini almış ön ayaklarını ve kuyruklarını çevreleyen uzun ilkel tüyleri olduğu saptandı.

  gigantoraptor'ların temel besin kaynakları kesin olarak bilinmemekle birlikte, hem otçul hem de etçil dinozorlar oldukları düşünülmekte. ilkel kuş özelliği gösteren diğer oviraptor türleri gibi gigantoraptor'lar da kuluçkaya yatıyorlardı. üç aya yakın kuluçkada kalma süreleri vardı. bu durum, yumurtaları gibi onları da büyük avcıların hedefi yapıyordu. fakat, gigantoraptor'lar kendi ekosistemlerinde yaşayan en büyük dinozorlardı. uzun bacakları sayesinde hızlı koşabiliyor, hızlı hareket edebiliyor ve iyi sıçrayabiliyorlardı. güçlü gagalarının yanı sıra, arka ayaklarında ve uzun kollarında güçlü pençeleri vardı. yuvalarını tehdit eden avcılara karşı agresif bir tavır takınarak onları yıldırmaları muhtemeldi. diğer yandan fosillerden elde edilen bilgiler, ilkel kuş özelliği gösteren bu büyük dinozorların bazılarının kuluçkada otururken öldüklerini göstermektedir.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -