geleneksel medya ve sosyal medya arasındaki farklar

 • hizmet yönüyle: sosyal medya hizmet bakımından geleneksel medyaya göre rakipsiz durumdadır. insanlar artık internet üzerinden alışveriş, bankacılık ve finans işlerini hatta eğitim, öğretim ve araştırma gibi pek çok hizmeti görebilmektedir.

  düzeltme yönüyle: geleneksel medyada yayımlanan bir haberin anlık olarak değiştirilmesi mümkün değildir. düzeltme için en az bir gün sonrasını beklemek gerekebilir. sosyal medyada ise yayımlanan ne olursa olsun anlık olarak güncelleme vb. yollarla düzeltme değişiklikler yapılabilir.

  hedef yönüyle: geleneksel medyada ttek yönlü bir hedef belirleme mevcutken, sosyal medyada ileti aktarımı genelde çift yönlü ve eş zamanlıdır.

  denetim yönüyle: geleneksel medyada yazılan her makale, verilen her haber ve gönderilen her ileti bir denetim sürecinden geçer. Onay verilmeyen yazı ve iletiler yayınlanamaz. sosyal medyada ise böyle bir denetim süreci söz konusu değildir. sosyal medyada iletiyi veren ile alan tam bir serbesti içindedir.

  arşivleme yönüyle: geleneksel medyada iletileri arşivlemek hatta bu arşivlere ulaşabilmek birtakım güçlükler ve zorluklar gerektirebilir. sosyal medyada ise iletileri arşivlemek ve bunlara ulaşmak daha kolaydır.

  ölçme yönüyle: geleneksel medyada verilerin ölçümlemeleri genelde gecikmelidir. sosyal medyada ise ileti ve veriler anlık olarak ölçülebilmektedir.

  yorum yönüyle: geleneksel medyada belli iletilerde yorum gecikmeli ve sınırlı yapılabilmekte iken, sosyal medyada bu imkan daha hızlı ve sağlıklı olarak yürütülebilmektedir.

  uzmanlık yönüyle: geleneksel medyada uzmanlaşma, eğitim ve birikim büyük önem taşır. sosyal medyada ise uzmanlık ve eğitim belli derecede önem taşır.

  1
 • Geleneksel Medyanın patronları vardır, onların görüşlerine göre medyayı takip edebilirsiniz ama sosyal medyada patron sizsiniz. Siz at koşturursunuz.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -