galata kulesi

 • istanbul ile özdeşmiş, istanbulun en eski tarihi binalarından biri. galata kulesi yaklaşık 1500-1600 yıldır ayaktadır. o günden bugüne, bir çok misyon yüklenmiştir. bunlardan bir kaçı: fener kulesi, rasathane, tershane deposu, lokanta v.b. bir çok hizmet yapmıştır. bilinen en önemli hizmeti ise (bkz: Hezarfen Ahmet Çelebi) galata kulesinden, okmeydanına kadar yaptığı uçuştur.

  ayrıca kendi perspektifimden galata'yı geçen yıl bu poz ile yakalamıştım.

  --- spoiler ---

  http://hizliresim.com/7MPAbL

  --- spoiler ---

  2
 • istanbula dair en sevdigim mekanlrdan biridir.
  taksime cikip istiklalden inmeye basladiktan sonra galatasayar lisesinin ayriminda sahaflar carsisinda soyle bir turlayip (ki benim en az iki saatimi alir) yurumeye devam eder ve istaklal caddesinin sonuna ulasirsiniz. sonra galata mevlevihanesinin bulundugu o dar sokaktan devam edersiniz ve istikametiniz karakoye inmek olur. en guzel kisimlarindan birisi de burasidir cunku inmekte olduğunuz o dar sokak enstruman satan, müzikle ilgilenen insanlara hitap eden dukkanlarla doludur. sadece bakmasi bile insanin icini isitmaya yeterdir. bir muddet daha yurudukten sonra insanlarin kalabaliklasmaya baslasigini fark edersiniz. iste orada saga donun ve o harikulade yapıyı gorun.

  hem bulundugu yer, hem yapi olarak guzel gorunumu hem de yukariya çıktığınızda karşılaştığınız o efsane manzara..
  istanbulun bir kismi ayaklariniz altindadir ve bu his degisilmezdir.

  ve rivayetlerden birisi de sevdigi insanla galata kulesine cikan insanlarin evlendikleridir.

  3
 • Adama şiir yazdırır.Şimdiye kadar yazamamış olmak benim yeteneksizligim ve ayıbım.

 • Osmanlı imparatorluğu’nun görkemli, çalkantılı ve bunalımlı dönemlerinden Galata kulesi de nasibini almış, yüzyıllar boyu bekçiliğini yaptığı başkentte tüm yaşananların bir parçası olmuştur. Fatih Sultan Mehmet istanbul’u aldığında anahtarı kendisine teslim edilen Galata Kulesi’nin tepesindeki haçlı sivri külahı yıktırmış.
  II. Bayezid dönemindeki büyük depremde kule de kendisine düşen payı almış ve 1510 yılında mimar Murad Bin Hayreddin tarafından kısa sürede onarılmış. XVI. yüzyıl’da Kanuni devrinde kule, Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılan forsa adı verilen savaş esiri hıristiyanları barındırmıştır.

  2

  galeri (1)

  misshapsu
  2016-01-19 13:27:38

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -