fırat

 • türkiye'nin en verimli nehri olan akarsu. türkülere de her zaman konu olmuştur. ayrıca üzerine türkiye'nin en büyük barajları inşa edilmiştir. bunlar; keban barajı (elazığ) atatürk barajı (adıyaman-şanlurfa) karakaya barajı (malatya-elazığ) kargamış barajı (gaziantep) ve birecik barajı (şanlıurfa) dır.

  türkiye sınırlarında doğan fırat nehri, toplam 2800 km lik bir uzunluğa sahiptir ve bunun 1263 km lik bölümü türkiye sınırları içinde kalır. yaklaşık 720.000 kilometrekarelik bir havzaya sahiptir ve böylece türkiye'nin en geniş havzasına sahip nehri unvanını alır.

  -Başlangıç noktaları Ağrı Diyadin'den kaynayan Murat Nehri ve Erzurum Dumludağ'da kaynayan Karasu Nehri'dir. Fırat nehri Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa il sınırını belirledikten sonra Suriye, daha sonra ırak topraklarına girer. ırak'ta denize uzak olmayan bir noktada Dicle Nehri ile birleşerek Şatt'ül-Arab'ı oluşturur ve Basra Körfezi'ne dökülür. Nehrin en önemli kolları Murat Nehri, Karasu Nehri, Tohma Çayı, Peri, Çaltı ve Munzur Suyu'dır.

  kaynak: wikipedia

  2
 • uğur gürsoy'un ortaya çıkardığı, 4-5 yaşlarında fırlama bir karikatür karakteri. ki o seride fırat'ın en yakın arkadaşı olan "bahattin"in ünü fırat'ın da önüne geçmiş ve ondan daha popüler olmuş olsa da benim gözümde ayağa düşmüş bir karakter halini almıştır.

  ehemmm neyse....
  adamımız fırat bahsettiğim gibi 4-5 yaşlarında fırlama mı fırlama ama bir o kadar da sevimli bir velet. boy olarak çok küçüktür o yüzden "nohuttan oğlan"dır lakabı...ancak bununla beraber genelde annesine kök söktürür ama onun dayağından nasibini alır. aslına bakarsanız fırat'ın her bir macerasında kendi çocukluğumuzdan esintiler görürüz. allah aşkına aramızda çocukken ana-babasını kızdırınca azar işitmeyen veya kötek yemeyen var mı???

  neyse fırat demişken bir örneği de huzurlarınıza sunuyorum sevgili sözlük ahalisi.

  http://galeri.omusozluk.com/k/3550/ + fırat

  galeri (1)

  irisli trilineata
  2016-05-05 14:11:45

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -