fethiye

 • muğla ilinin en geniş sınırlara sahip birinci, en kalabalık nüfusa sahip ikinci ilçesidir. akdeniz ve ege'nin birleştiği kıyılarda bulunan bir turizm kenti olan fethiye, muğla'dan ayrılarak bağımsız bir il olma hedefindedir. ilçeye gelen yabancı turistlerin birincil çoğunluğunu ingilizler ve ruslar, ikincil çoğunluğunu fransızlar ve italyanlar, üçüncül çoğunluğunu ise araplar ve çinliler oluşturur. yaz mevsimi genelinde oldukça sıcak ve nemli bir yerdir. bu sebeple, fethiye'de gezintiye çıktığınızda yanınızda yedek kıyafet bulundurmanızı tavsiye ederim.

  fethiye ilçe merkezinin sahil kenarında, fethiye'nin simgesi hâline gelmiş caretta cinsi deniz kaplumbağalarını görebilirsiniz. bir bölümü marina olarak yatlara, bir bölümü de günübirlik deniz seferleri yapan gemilere ayrılmış olan bu sahilin yukarısında uzanan anayoldan karşıya geçince, iki sokak sonra, üzerinin bir bölümü rengarenk şemsiyelerle örtülü caddeye ulaşırsınız. trafiğe kapalı bu cadde boyunca birçok ünlü markanın alışveriş mağazaları uzanır. genellikle fiyatları el yakar. alışveriş için daha ucuz yerler arıyorsanız, bu caddenin bir sokak yukarısındaki esnafları tercih edebilirsiniz.

  ölüdeniz beldesi, fethiye'nin en iyi plajına sahiptir. dünyanın en güzel kumsallarından birisi olarak gösterilen ölüdeniz plajı'na vardığınızda, mavinin, yeşilin ve turuncunun ahenkle birleştiği çok güzel bir manzara ile karşılaşırsınız. burası denize girmek için hayli elverişli bir yerdir. babadağ üzerinden havalanan yamaç paraşütleri hemen dikkatinizi çeker. yamaç paraşütçülerinin gün boyu her beş dakikada bir iniş yaptıkları yerdir. (bkz: ölüdeniz)

  ölüdeniz beldesinden ilerde kamp yapabileceğiniz güzel koylar sıralanır. fethiye ile ölüdeniz anayolu arasında kalan yer ise hisarönü beldesidir. beldenin bir bölümünü belde halkının kaldığı yerleşge, bir bölümü de turistlerin kaldığı otel ve pansiyon yerleşgesi oluşturur. akşam saat 7'den sonra trafiğe kapanan ana cadde üzerinde eğlence mekânları ve alışveriş dükkânları sıralanmıştır.

  fethiye'nin çalış plajı denize girmek için elverişlidir, ama kumsalı oldukça bakımsızdır. samsun'un atakum plajı, fethiye'nin çalış plajı'na göre yazın çok daha hareketli ve hararetli bir yerdir diyebilirim. çalış sahili, aynı zamanda caretta cinsi deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları yerlerden birisidir. (bkz: caretta caretta)

  likya kalıntılarını ve ilçenin iç kesimlerinde kalan saklı güzellikleri gezdirmek için jiplerle ve araçlarla çeşitli seferler de düzenlenmektedir. (bkz: likya yolu)

  bkz: http://galeri.omusozluk.com/k/3561/ + fethiye
  bkz: http://galeri.omusozluk.com/k/3562/ + fethiye
  bkz: http://galeri.omusozluk.com/k/3563/ + fethiye
  bkz: http://galeri.omusozluk.com/k/3564/ + fethiye
  bkz: http://galeri.omusozluk.com/k/3565/ + fethiye

  5
 • eski ismi meğri'dir. osmanlı imparatorluğu'nun son yıllarında şam vilayeti civarında uçağı düşen, türk havacılık tarihinde adı geçen ilk pilotlarımızdan ve ilk hava şehitlerimizden tayyareci fethi bey anısına ismi fethiye olarak değiştirilmiştir.

  2
 • Belediye başkanı behçet saatçi diğer belediye başkanlarına örnek olacak bir insandır. Gerek kişilik gerek iş ahlakı.
  Letoonia,hillside,lykia world gibi dünya çapında ünlü olan tatil köylerine sahiptir.
  Ölüdenizde ise kano,yamaç paraşütü en denenmesi gereken aktivitelerdendir.
  Saklıkent kanyonunda gezinti yapıp sonra belediyenin tesisinde buz gibi ayran ve gözleme yerseniz tüm yorgunluğunuzu alır.
  Kelebek vadisine bi tekne turu gününüzü şenlendirir.
  Fethiyede geceler ise hisarönünde yaşanır.

  2
 • Sakin ve güzel bir yerdir. Tatil için Ölüdeniz değerlendirilebilir.

  1
 • yeter artık kardes baslik açma bu kadar bilgi cok geldi

 • Başlık açması iyi bir şey ama bir açtım mi otomatiğe bağlıyor mübarek hangisini okuyacağımızı bilemiyoruz :)

 • Actigi baslik sayisini haftaya yaymasini bekledigimiz yazar arkadasimiz. Baslik zehirlenmesi yasiyoruz.

  2
 • Aynı sayı ile her gün devam etmesini dilediğim yazarimizdir. Bir görünüp bir kaybolmamasi dileği ile.

 • Tek kelimeyle CENNET...

  1
 • nihal bengisu karaca olmasından şüphelendiğim ouser.  ayrıca izmitin eskiden istiklali sayabileceğimiz caddenin ismi. hoş hala izmitin istiklali sayılır ya, ben kendisini pek tutmadığımdan ( caddeyi) ona bu ismi vermekten imtina ediyorum.

  1
 • Sözlükte yalnız kalmışken dahi inatla hunharca başlık açmaya devam eden yazardır.Klavyesine ve parmaklarına sağlık...

  1
 • bu arkadaşın bazı sorunları var ama çözemedim ama 2 bira yapanı olsa düzelir.

 • hesabı kullanan ilgili yazar için (bkz: mihrilugat)

 • bu sene tatil için tercih ettiğim kendine aşık eden paspatur, ölüdeniz ve hisarönü ile gidilmesi gereken bir turizm cenneti. ölüdeniz kumburnu gibi eşsiz bir plaja sahip olan ilçedir. barındırdığı yüksek ingiliz tatilci nüfusu ile dikkat çeker. tatil yapmayı düşünenler için şiddetle tavsiye ederim. ilk defa gidecekler buraya göz atsınlar otel fiyatları çok pahallı olduğundan dolayı pansiyon tercih edilebilir. tavsiyem [fethiye pansiyon fethiyerehber.net/]

 • Profil fotoğrafı koymasını istediğim, yalvardığım yazar.


  Yaaa internetim yüklemedi sanıyom. Ühühühü.

  galeri (5)

  fethiye
  2016-05-09 04:51:44
  fethiye
  2016-05-09 04:50:55
  fethiye
  2016-05-09 04:55:14

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -