ferda ereren

 • türk bestekâr, müzisyen ve folk müzik icracısıdır. türk halk müziğini çoksesli bir anlayışla yorumlamaya uğraş vermiştir.

  1958 ünye doğumlu ferda ereren, cerrahpaşa tıp fakültesi’nde öğrenci olduğu yıllarda türk halk müziği çalışmalarına başladı. istanbul üniversitesi halk müziği topluluğu’nda orhan dağlı ile, daha sonra da yavuz top ile bağlama çalıştı. 1978-81 yıllarında özgürlük türküsü topluluğu'nu çalıştıran ereren, mecburi hizmet ve askerlik nedeniyle ara verdiği müzik çalışmalarına, 1990 yılında eşi sevinç ereren ile birlikte yaptığı “kanadım değdi sevdaya” adlı albümle yeniden döndü ve bu yıllarda perihan önder ridder ile armoni çalıştı.

  1992-94 yılları arasında istanbul büyükşehir belediyesi çalışanlarından oluşan çoksesli halk müziği korosunu kurup yönetti. bu yıllarda kurduğu çoksesli halk müziği topluluğuna, 1994 yılında “üç deniz” adını vererek çalışmalarını sürdürdü. yine bu yıllarda, önce zuhal özcengiz’den, daha sonra da iki yıl süreyle prof. dr. güzin gürel’den şan dersleri aldı. “orkestra, bağlama ve ses için türküler” ve “halk müziği koroları için çoksesli türküler” adlı iki kitabı yayımlandı. ereren’in çocuk müziği üzerine yaptığı albüm çalışmaları da bulunuyor.

  ferda ereren' in eski çalışmaları 2007 - 2008 ve 2012 - 2013 yılları içersinde yeniden yayınlandı.

  (bkz: üç deniz topluluğu) (bkz: yağmurlar dinmeden gel) (bkz: kanadım değdi sevdaya)

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -