fare

 • kemirgenler grubuna dahil bir hayvan bunların evcilleştirilenleri de var onlara da hamster diyorlar. (bkz: splinter usta) neyse pek zararlı olmamakla birlikte aniden karşınıza çıkıp korkuturlar.

 • görünüşü hayli sevimli, ama çıkardığı sesler hayli kulak tırmalayıcı, rahatsız edici olan kemirgen hayvanlardır. bizim buralarda, şehirde içerisinde bulunan büyük bir çiftliğin doğu ucunda uzanan kanalizasyon kanalında özellikle beyaz fareler bolca bulunurdu. valla ne yalan söyleyeyim, çocukken bunları alıp sevmişliğim, öpüp-koklamışlığım vardır. bunu da buraya özellikle belirteyim ki, yarın bir gün sözlükten birisi beni hunharca öpüp-koklamaya falan kalkışmasın...

  bunların hep o rivayet edilen kedi kovalayan cinsini, yani büyük tarla farelerini de görmüşlüğüm vardır benim. yalnız, bunlar köy yerinde aç kalıp insana falan saldırmazlardı. aksine, insan görünce korkup acayip dengesiz bir biçimde kaçarlardı. artık bu köyde ne ettilerse bu zavallıcıklara. (bkz: yaşanmışlıklar) küçükken bir keresinde benden korkup duvar dibinde topluca duran fasülye sırıklarını devirmişlerdi üstüme. özellikle örme yünlüleri (takke, kazak, vb) sağda-solda savunmasız bulurlarsa hunharca kemiriyorlardı.

  2
 • Bide cardın (bazı yerlere cardon) Türleri vardır boyları normalin 8-10 katı evet 8-10

  Ayıca (bkz: fareli köyün kavalcısı )

  1
 • Sanılanın aksine insanlara çoğu hayvandan daha fazla zarar vermişlerdir.100 milyonu aşkın insanın ölmesine sebep olan mikrobun taşınmasında,yayılmasında kilit rol oynamıştır.

  (bkz: veba)(bkz: kara ölüm)

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -