evrim kuramı

 • darwin denen dayının ortaya attığı bir kuram/teori. aslında gerçek. hakkında en çok yanlış bilinen bilgiler ise bu teoriye göre insanların maymundan falan geldiği. insanlar maymundan gelmez canlarım. sadece maymun ve insanın atası olan canlı aynıdır ve binlerce yıl süreyle insan iki ayrı kol olarak gelişmiştir. en basit açıklamasıyla böyle. sonra ara formlar falan filan çok kafa sikici bir gerçek.

 • Maymundan insana mı türedik? Gibi düşünceler dışında pek bilinemeyen kuramdır.

  Açıklaması da, düzgünce anlatmaya çalışması da zor ve zahmetlidir. Bu yüzden, yorgunluk belirtileri gösteren yazar, artık daha fazla uğraşmamakta ve google a yönlendirmektedir.

  Not: Bilgi ayrı, inanç ayrıdır. Bunu da not olarak düşeyimde; bazı olası fikirlerin önüne geçmeye çalışayım. Yoksa, ne fingirdek zihinler var tahmin edilebilir.

 • Eğer doğru olsaydı, ara geçiş formundaki canlıların geçmişte yaşamış olmaları ve bunların sayılarının ve çeşitlerinin milyonlarca hatta milyarlarca olması gerekirdi. Ve bu farklı formdaki canlıların kalıntılarına fosil kayıtlarında rastlanması gerekirdi. Ancak, bugüne kadar fosil kayıtlarında tek bir ara geçiş formu fosiline dahi rastlanmamıştır.

  6
 • homo sapiens'in, yani diğer adıyla "insan" adlı evrimsel unsurun başlı başına bir ara geçiş formu olduğunun farkında olmayan avellerin, internetten harun yahya'nın saçmalıklarını birebir kopyalayarak çürütmeye çalıştığı kuram.

  aynaya bakınca ara geçiş formunu geçmelisiniz saygıdeğer dostlar. evrim'e göre de zaten ara form diye bir şey yoktur; tür vardır. yani "bulunmadığı için evrim saçmalıktır" diye karşıt argüman oluşturdukları ara geçiş formları başlı başına bir evrim türüdür.

  bu teoriye karşı gelenlerin bahsettiği ara tür, veya ara geçiş formu diye bir şey yoktur. zira ulaşılmaya çalışılan bir tür yoktur. evrim çizelgesinde iki tane türün arasındakilerden bahsediyorsanız, bunlardan tonla mevcut zaten. mesela burada insanın "ara formları" var. şu izletide de az önce söylediğim örnekler var.

  mesela aşağıda yılan gibi hareket edecek şekilde evrildiği için bacaklarını kaybetmenin son aşamalarına gelmiş brachymeles bonitae adlı yavrucak var. dikkatlice bakarsanız minicik parmaklarıyla "ara geçiş formu yok" diyenlere cüccük hareketi yaptığını görebilirsiniz.

  ayrıca evrimsel ara geçiş formları hakkında daha akademik bilgi sahibi olmak istiyorsanız şuraya bi' göz atabilirsiniz.

 • savunanlarin şimdi biz maymundan mi geldik sorusuna maruz kaldiklari kuram.bak hala devam ediyor tek bir ara geçiş formu yokmuş Seymouria,Archaeopteryx,Coelacanth falan omü sözlük yazarları zaten aq

 • hakkında geniş kapsamlı araştırma yapmadan tamamıyle reddedilmesi ön yargıdan başka bir şey değildir.

 • Bi ton bilim insaninin uzerinde calistigi ve ispatladigi, bizdeki super zekalarin (?) Da oturdugu yerden "ispatlansaydi teori degil kanun olurdu" diyerek kendilerince bi laf ettiğini sandıkları biyolojinin temeli olan turlerin kökenini arastirip sistematigini ortaya koyan bilim dalidir..

 • başlığı açan arkadaşım ben de bir bilgi vereceğini düşünerek girmiştim. sen evrimi tom cruise üzerinden değerlendiriyorsan bilemiyciim. neyse ben vereyim biraz bilgi o zaman. evrim canlıların nesiller geçtikçe ilk halinden farklı olması ve bu durumun her nesil için kalıtsal olmasıdır. yani tom cruise örneği bir çok yazarımızı tatmin edebilir bu duruma fakat bu durumu ortaya atan ilk kişi olan charles darwin mezarında ters dönmüş durumdadır. charles darwin 1859'da bu fikri ortaya attığında her ortaya atılan fikir gibi eksikleri vardır. şu an için evrim konusunda en geçerli fikir charles darwin'in ortaya attığı evrim fikirleridir.

 • evrim neydi evrim maymundu

 • kaçın kurası yerıne :)

  1
 • Evrim muhteşem bi döngüyü gösterir aslında dindar insanların daha fazla savunması gereken bi teoriyken en çok karşı çıktığı konulardan biridir.
  Soru: Tanrı neslinin tükeneceğini yada yaşadığı ortama ayak uyduramayarak ölecek zayıf gereksiz bi canlı yaratırmı ?

 • buna inanmak tamamen akıl dışı

  1
 • Kant hazretleri şöyle buyurmuş:

  insanın hayvandan gelme olasılığı çok yüksektir. Zira, ilk çağlarda insanoğlu daha vahşiyken ve hayvanların saldırısına karşı savunmasızken, dünyaya gelir gelmez şimdiki gibi avaz avaz bağırmış olsaydı yeri bilinir, o yüzden hayvanlara yem olurdu.

 • Evrim kuramı mı yalan dolan :D peki şimdiki maymunlarlar neden insana dönüşmüyorlar. :D

 • her gün inanan kişi sayısı gün geçtikçe artan teori

  3
 • yaşamı açıklayan, insanı bilmeye öğrenmeye daha fazla istemeye yönlendiren bir bilimsel kuram.
  Evrim hayatın her yerinde var. canlılar, maddeler.. görmemek için elden ne gelirse yapılıyor. Fakat bilim ve kanıtlar yalan söylemez.

  Din vurgusuyla görmemeye çalışan acizlere çok üzülüyorum. Allah gidin araştırın der, varsa vardır yoksa yoktur ama önce bir araştırın sorgulayın.

  Ee adem havva ? israiliyat hikayeleri.
  Kuranda havva yoktur, huzurdan dünyaya gönderilme vardır. big bangten bugüne kadar hep bir varoluş olmuş ve olacaktır.. Her şeyin kanıtlarla bir açıklaması varsa öğreneceksin. Bu Allah'ın emridir.

  Bu benim düşüncem, Allah'ın doğadaki ayetlerine yok diyemem. neden ve sonuç. veriler ortadadır ve biyoloji bilimi evrimi kabul eder. Buna gözleri kapatmak güneş gözlüğü takıp gece oldu demeye benzer.

 • saçmalığın daniskasıdır. maymundan gelenler inanır anca.

 • inanılmaz. inanılmaz değerli dostlar, evrim teorisine "inanılmaz". evrim bir din, bir fikriyat veya bir ülkü olmadığı için, asıl saçmalığın daniskası olan evrim'e inanıldığını sanmak. maymundan gelme diye bir şeyin de olmadığını siz muhterem din kardeşlerimize anlatmaktan dilimizde tüy bitti lakin, bunu sık sık tekrar etmek artık bize farz-ı kifaye olmuş durumda. mazoşist bir hal aldı bünyemizde; zevk alıyoruz hani işkence çekmekten.

  insanlarla maymunların bir üst atası ortaktır sevgili güzel yaratıklar. homo sapiens denen yaratık, maymundan gelmedi hani, geçenlerde biz maymun falan değildik. maymun ve insan, ortak bir atadan evrilerek farklılaşmışlardır. maymunlar ve diğer memeliler de, daha yaşlı atalar olan sürüngenlerden evrilmiştir. lakin bu bilgi yine de, insanın maymundan olmasa da bir "hayvan oğlu hayvan"dan geliyor olma fikrini kabullenemeyen insanlar için bir şey değiştiremeyecektir. hayvandan geliyor olmak maalesef insanlar için aşağılayıcı bir durum. nedenini de bilmiyorum he, sanki hayvan oğlu hayvanın biri 30 kilo patlayıcıyla anaokulunun altına bomba yerleştirmiş de, hayvanlardan bu kadar iğrenir olmuşuz.

  gerçi bu kuram, "maymunla ortak atadan evrildik" gerçeği yerine; direkt olarak aslan, kurt, kartal gibi karizmatik hayvanlardan evrildiğimizi savunsaydı, bu kadar bilimsel bilgi karşıtı insan olmazdı diye düşünmekteyim. bakın hatta bilime göre, (hani bilim, şu klavyeden size bir şeyler okutmamı sağlayan bilim; gerçek olan.) insan ile maymunun genlerinin %98.7'si birbirine benzediği kanıtlanmış. tavuk adlı "hayvan" ile genetik benzerliğimiz %30'lara yakın. bunu da ben demiyorum ha, bilim diyor.

  maalesef sevgili kardeşim, hayallerini yıkacağım fakat biz maymundan falan gelmedik. sadece diğer tüm canlılarla olduğu gibi, maymun kardeşlerle de akrabayız. evrim sürecimiz onlarla en yakın olanı sadece. yoksa senin düşündüğün gibi maymunken bir sabah uyandık ve insan olmadık. gerçekten bak, üzülerek söylüyorum ki böyle.

 • tüm canlıları yaratan Allah.. bir insan maymundan gelmeyi yada başka varlıktan gelmeyi neden aşağılık bulur ? Oysa dünyada en zararlı varlıklar biziz. o hayvanlar bilse bunu bunlar bizden gelmiş olamaz derler.

  Allah akıl gibi çok büyük bir şeref vermiş bunu ve bugünü düşünmek yerine geçmişteki bir gerçeği yok saymak nedir yani ?

  Maymunlar çok da şirin hayvanlar, kime ne zararı var ? Allahın yarattığını beğenmiyor musun ?

 • hala maymundan gelmeyi falan konuşanlar var aq

galeri (3)

solsmash
2015-12-16 21:07:57
chie shih shuai
2015-12-13 19:26:22
aysel git basimdan
2015-12-16 20:25:05

bizi takip edin

omü sözlük © 2015


birtakım şeyler: iletişim - - -