estel

 • mardin'in midyat ilçesinin bir beldesidir. aynı zamanda, zamanında birlikte ev arkadaşlığı yaptığımız eski kedimin adıdır.

  ayrıca (bkz: estella)

  ***

  ingiliz şair, yazar ve filolog john ronald reuel tolkien'in the lord of the rings adını taşıyan başyapıtında oluşturduğu elf lisanında "umut" anlamına gelen sözcüktür. ana kahramanlardan aragorn'un lâkabıdır.

  --- spoiler ---

  lady gilraen ve lord arathorn'un oğlu olan aragorn, babasını küçük yaşta kaybeder. bu dönemde, orta dünya'yı ele geçirmek isteyen mordor lordu sauron'a karşı verilen mücadelede kral elendil'in çabalarıyla insanlar ve elfler arasında büyük bir ittifak kurulur. lord sauron ve ordusuna karşı mordor'da yapılan büyük savaşta, insanlarının büyük kralı elendil, sauron tarafından öldürülür. babasını öldüren sauron'u durduran isildur, savaşın kazanılmasını sağlayan son hamleyi yapar. dunedain halkının yeni kralı isildur, kendisinden beklendiği gibi savaştan sonra sauron'un güç yüzüğünü yok etmez, onu sahiplenir. ama, kısa bir süre sonra uğradığı suikastle hem yüzükten, hem de canından olur.

  kral isildur'un çocuğu olmadığı için, artık insanların en büyük krallığının ve gondor tahtının varisi küçük yaştaki aragorn'dur. fakat, o küçük yaşta olduğundan, isildur'un ölümünün ardından dunedain halkının arasında anlaşmazlıklar ve ayrılıklar baş gösterir. insanların hem kendi içindeki, hem de elflerle arasındaki siyasî birlik bozulur. gondor krallığı valilerce yönetilmeye başlar.

  küçük yaştaki aragorn, ayrık vadi'deki elf diyarının beyi lord elrond'un himayesinde büyür. umut anlamına gelen "estel" lâkabı, kendisine lord elrond tarafından verilir. o, isildur'un ölümünden sonra dağılan krallığın varisi, dunedain insanlarının umudu (estel edain) ve istikbâlin kralıdır. (bkz: #87749)

  --- spoiler ---

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -