ertuğrul gazi

 • osmanlı imparatorluğu'nun kurucusu olan osman gazi'nin babası olan türkmen beyi. doğum yeri ve tarihi net olarak belirtilmese de ahlat'ta 1190'lı yılların başı veya ortası olarak tahmin edilmektedir. 1281'de bugünkü bilecik'in sınırları içerisindeki söğüt'te vefat etmiştir. babası kayaalp oğlu süleyman şah, annesi ise hayme hatun'dur. gündoğdu, sungurtekin ve dündar adında üç kardeşi vardır. Eşi ise halime hatundur.

  ertuğrul bey, anadolu selçuklu sultanı ı.alaaddin keykubat'ın iznik imparatoru ııı.yannis vatatzes ile mücadelesini haber alır ve selçuklu saflarında çarpışır. bu katkıları karşılık görür ertuğrul gazi'nin ve sultan tarafından akıncı beyi olarak tayin edilir. ve kendisi ile beraber hareket eden kayı boyuna domaniç yaylak, söğüt ise kışlak olarak verilir. ilk iki oğlu gündüz bey ve savcı bey'in nerede doğdukları tam bilinmemektedir. bununla beraber osman gazi'nin 1258'de söğüt'te doğduğu düşünülürse, bu göçün en erken 1230'lu en geç ise 1240'lı yıllarda olduğunu tahmin etmekteyim şahsen... batıya annesi hayme hatun ve kardeşi dündar ile beraber göçerken, diğer iki kardeşinin akıbeti hala tam olarak bilinmemektedir.

  3
 • Osmanlının temelini atan atamızdır.

 • ertugrul ismine farkli bir boyutta bakmama sebep olan atalarin atasidir. e bunda engin altan duzyataninda katkisi var elbet.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -