erol taş

 • (d.1926, erzurum - ö. 1998, istanbul) yeşilçam'da karakter oyuncusu denince akla gelen ilk isimlerden hatta ilk isim olan oyuncu.

  yeşilçam'a girmeden önce boks ile uğraşır erol taş. hatta istanbul ve türkiye genelinde dereceleri vardır bu sporda.
  kendisinin sinemaya girişi ilginç bir hikaye ile başlar... hikayeyi kendi ağzından yazalım:
  "Lütfi Akad o bölgede bir film çekiyordu. Biz de işten kaytarıp çekimleri izliyorduk arkadaşlarla. Günlerce süren çekimlerden birinde mahallede oturan birkaç serseri, film ekibine musallat olup onları rahatsız etmeye başladı. Film ekibini korumak için birkaç arkadaşımla birlikte, serserilerle kavgaya giriştik ve Lütfi Bey'in yanında onlara bir güzel dayak çektik. Serseriler toz oldu tabi. Lütfi Akad daha sonra haber göndermiş bana, 'Bir kavga sahnesi var, gelsin oynasın' diye. Böylece sinema hayatım başladı."

  kariyeri ile ilgili başından geçen komik sayılabilecek bir olayı da şöyle anlatır merhum:
  "Yılmaz Güney'in ince Cumali filminde zalim ve gaddar bir köy ağasını oynuyordum. iğrenç, aşağılık bir adam. Başkasının çiftliğine sahip olmak için köydeki tüm insanları öldürüyor, şahit bırakmamak için tavukları bile kesiyor. Film bitti, doğu illerimizden birinde galası yapılacak kente gittik. Film gösterildi. Herkes sahneye çıkıp konuşma yaptı. Sıra bana geldiğinde ortalık karıştı. Sahneye şişe, taş, yağmaya başladı. Bazı seyirciler üstüme saldırıp yumrukladı. Üstüm başım kan içinde kaldı. Ben, 'Atın, atın. Bana çiçek ve ekmek atıyorsunuz' diye kahkaha atarak seyirciyi selamladım. bu kez tüm salon ayakta alkışlamaya başladı beni."

  sinema kariyerinde susuz yaz'ın önemi büyüktür. zira bu filmdeki karakter oyunculuğuyla meksika'dan ödül kazanmıştır. bir de 1989 yılında trt'de yayınlanan iz peşinde dizisindeki başkomiser ahmet tiplemesi unutulmaz oyunculuklarından biridir erol taş'ın.

  rahmetli akıllı adammış ki o zamanlar sadece sinemadan para kazanılmayacağını hissetmiş olacak ki istanbul'da o meşhur kahvehanesini açmıştır. bugün o kahvehane istanbul cankurtaran'da halen hizmet vermeye devam ediyor.

 • Yeşilçamın kötü adamlarina yaşam veren iyi yürekli insan.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -