erguvan

 • erguvan, yapraklarını döktüğünde çalı görünümünde kabaca bir bodur ağaç türüdür. fakat, nevbaharın gelişiyle pembenin, eflatun renginin veya eflatunî mavinin renklerine öylesine bir bürünür ki, sıcaklığı içinizi ısıtır. nisan ayının sonlarında açan öncül erguvan çiçekleri, aynı zamanda artık baharın geldiğinin müjdecisidir. anavatanı batı avrupa ve batı asya olmakla birlikte, ülkemizin de genellikle batı bölgelerinde yetiştirilen bir süs ağacıdır.

  donuk pembe tonlarına erguvan rengi denir. erguvan rengi, aynı zamanda sözlüğümüzde bulunan tematik renk seçeneklerinden biridir - ki, ben şahsen onu tercih ediyorum.

  antik yunan medeniyeti için eflatun rengi; doğu roma yahut gayriresmî diğer ismiyle bizans uygarlığı için erguvan rengi, ananevî olarak simgesel renk seçimleri olmuşlardır.

  erguvan sözcüğü, kökenbilimsel olarak türkçe'ye fars dilinden geçmiştir.

  4
 • pembeye yakın, fakat biraz daha mavimsi bir renk.

  1
 • Bir zamanların efsanesi, istanbul boğazında çıkarılmayı bekleyen ismi var cismi yok contorium elementinin , civarındaki ağaçlara bu rengi verdiği söylenir.element erguvan ağaçlarına, erguvan ağaçları istanbula, istanbul da belediye otobüslerine bu rengi verir agdhdj. Ayrıca zamanında aynı bölgede bizans'ta güç ve nüfuzu temsil edermiş çünkü doğal yollarla elde edilmesi en zor renkmiş, dolayısıyla sadece asilzadelerin üzerinde görebilirmişiz efenim.

  1
 • Üniversitemiz Saat Kulesinden ilahiyat Fakültesine giden yolun arasında pembemsi pembemsi açan bahar müjdesi ağaçlar...

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -