efsanevi savaşçı aşil

 • Aşil Peleus adında normal bir babadan ve Tetis adında Tanrıça bir anneden Yarı Tanrı olarak dünyaya gelmiştir. Efsanelere göre O daha küçücük bir bebekken annesi Tetis oğlunun ölümsüz olmasını istediği için Styx nehrinin kutsal suyuna Aşili topuğundan tutarak suya daldırmış ve çıkarmıştır. Böylelikle topuğu hariç her yeri ok girmez kılıç kesmez bir hal almıştır.
  Homeros'un anlattıklarına göre Aşil 6 yaşına geldiğinde babası tarafından Sentaurlara teslim edilir. Sentaurlar tarafından bir savaşçı olarak yetiştirilmeye başlanan aşil güçlenmesi için kurt kemiklerinin ilikleri ile besleniyordu. Henüz çocuk yaştayken koşarak geyik yakalıyor ve aslanlarla savaşıyordu.
  Küçük Yunan devletlerini birleştirerek devasa bir ordu toplayan ve kendisine Krallar Kralı diyen Agamennon önderliğinde gemilerle Truvaya doğru sefere çıkılır.
  Bu olaydan sonra savaşta avantaj Truvalılara dönmüştür. Truva ordularının başında Anadoludaki en iyi savaşçı olarak görülen Prens Hektor vardır.
  O zaman ki dünyanın bilinen en güçlü iki savaşçısı Truva surları önünde karşı karşıya gelir. Kılıçların,mızrakların ve kalkanların çarpıştığı bu düellodan Aşil galip ayrılmış ve Prens hektorun ölü bedenini at arabasının arkasına bağlayıp Truva surlarının önünde parçalanana kadar sürüklemiştir.
  Fakat artık Aşil'in zamanı dolmuştur.Savaş devam ederken,kehanetlerin ön gördüğü şekilde Hector'un kardeşi prens Paris tarafından öldürülebileceği tek yer olan topuğundan vurularak öldürülür. Aşil ölmüştür fakat Truva şehri hala ayaktadır ve savaş devam etmektedir. Askerler arasında Aşil'in oğlu Neoptolemos'un savaşa katılırsa savaşın kazanılacağı yönünde bir söylenti yayılır. Bunun üzerine Neoptolemos da savaşa katılır. Ardından kurnaz Odyseus meşhur Truva atı fikrini ortaya atar. Truva atı sayesinde yunanlılar aşılamaz surları nihayet aşmış ve içeri girmeyi başarmıştır. içeri giren gurup gece nöbetçileri öldürüp kapıları açınca Truva şehri yakılır ve çok büyük katliamlar olur. Neoptalamus babası Aşilin öcünü alarak Prens Paris'i öldürür, Hector'un oğlunu surlardan aşağı atar.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -