edgar allan poe

 • Doğduktan bir yıl sonra babası evi terk etti.Ertesi yıl annesi veremden öldü ve Richmond, Virjinya'dan iskoç tütün tüccarı John Allan kendisini yanına aldı.
  Düzyazılarından başka kurgu ve yazım teknikleriyle dikkat çeken (bkz: The Raven) başta olmak üzere, (bkz: Annabel Lee) ve (bkz: To Helen) adlı şiirleriyle de tanındı.
  Ryan's Inn adlı bir meyhanede kötü bir halde bulunduktan 4 gün sonra, 7 Ekim 1849 günü Baltimore'daki hastanede öldü, öldüğünde 40 yaşındaydı. 8 Ekim günü Westminster Presbiteryen Mezarlığı'nda kendisi için cenaze törenini düzenlendi. Yıllar geçtikçe kendisini tanıyan ve tanımayanlar tarafından ortaya atılan kuramlar ve söylentiler arttı. Hala ölümünün arkasındaki gerçekler bilinmemektedir.
  Bugün birçok kimse tarafından ABD'nin ilk büyük yazarı kabul edilse de Poe hayattayken sık sık küçük düşürülmüş ve yanlış anlaşılmıştır.

  (bkz: The Black Cat)
  (bkz: Eleonora)
  (bkz: The Meeting)
  (bkz: The Oval Portrait)

  1
 • ölümü şaibeli amerikalı öykücü, ozan ve eleştirmen. zayıf bir kişiğe sahiptir ve döneminin önemli edebiyat eleştirmenlerinden olan karısının gölgesinde yaşamıştır. afyon müptelasıdır.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -