ebu simbel tapınağı

 • * firavun ıı. ramses'in yaptırdığı, Güney Mısır'da bulunan antik tapınaktır.
  * firavun, Nubya'daki isyancıları bastırmak için yaptığı sefer sırasında bir fili takip ederek Ebu Simbele ulaşır. Ramses, buraya iki tapınak yapmaya karar verir.
  Büyük tapınak dağın içi oyularak, 20 yılda yapılır. Kapısında 4 dev boy Ramses heykeli vardır. Küçük tapınak kraliçe Nefertari ve tanrıça Hathor a adanmıştır.
  Ebu, arapça 'baba' anlamına gelmektedir. Tapınağın girişini açıp, içindekileri götüren Giovanni Belzoni'ye yol gösteren çocuğun adı ile anılır.

  3
 • ıı. ramses'e ve güneş tanrısı aman-ra'ya adanan büyük tapınak, nil nehri'nin batı yakasındaki kumtaşı kayaları oyularak yapılmış ve sabah güneşinin ışınları, yılın belirli günlerinde doğrudan tapınağın ortasındaki güneş tanrısı silüetinin üzerine düşecek şekilde planlanmıştır.

  abu simbel'de bulunan bu tapınaklar 1813 yılında bulundu. 1960'larda assuan'daki baraj inşası sırasında tapınakların baraj suları altında kaybolması tehlikesi doğdu. bu sebepten, uluslararası boyutta bir girişimle tapınağın taşları daha yüksek bir yere taşındı ve tapınaklar yeniden inşa edildi.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -