hadis-i şeriflere göre hareket etmek

 • Mecelle bilenler için malumdur ki hadis ile amel edilir.Günümüzde kimi modernistler konuyla alakalı marjinal açıklamalar yapsa dahi kabul görülmemiş ,aksine gerekli delillerle cevap verilerek açıklamaların hatalı ,yanlış olduğu belirtilmiştir.


  Hadis bilmeyen insanların düşündüğünün aksine fazlasıyla kuvvetli ve sağlam temele oturtulmuştur.(bkz: hadis senetleri)
  Aynı zamanda uydurma hadisler de alimler tarafından ayıklanarak mevzu hadis kitaplarında toplanmıştır.Senet bakımından zayıf olanlara ise kütüb-i sitte'de yer verilmemiştir.


  Hadis usulü dersi almamış okumamış kimsenin konuyu kavraması oldukça güçtür. hadis senetleri ve hadis ravilerinin seçimi hakkında bilgi sahibi olan kimse kolay kolay hadis ile amel etmek ,hareket etmek konusunda şüpheye düşmez.Elbette hadis ile amel edilir demekte bir sakınca görmez.


  Hadis inkarı insanı fıkhın inkarına götürür.Hadis inkar edildiğinde fıkıhta bozulma başlar.Kişi farklı bir tarz ile hareket eder.Müslüman fıtratından uzaklaşmaya başlar.Peygamber namaz kılmasına rağmen kendi namaz kılmaz .peygamberin yaptıklarını yapmaz vs.  Bu mesele uzar gider.Konuşmaya kalksak günler yetmez.Yıllarca tartışılmış konular bunlar.Biz gelip burada çözemeyiz hoş.Ama merak edenler için yeterli olacağını düşünüyorum bu yazının.
  Selametle...

  6
... tümü ...

dün en çok entry girenler

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -