sözlük yazarlarının okumakta olduğu kitaplar

 • Biraz önce biten kitaplardır.

  Bir konuda, kitaplardan not aldığımı söylemiştim. Bu iki kitaba ait notlardan da en çarpıcılarını da yazma gereği duydum.

  Paulo Coelho - Piedra Irmağı'nın Kıyısında Oturdum Ağladım.

  " Bir delikanlıyla bir genç kız birbirlerine delicesine aşık olmuşlardı. Nişanlanmaya karar vermişlerdi. Nişanlılar her zaman birbirlerine armağan sunarlar. Ama delikanlı yoksuldu.
  Sahip olduğu tek zenginlik, ona dedesinden kalan saatti. Sevgilisinin güzel saçlarını düşünerek, o
  na çok güzel bir gümüş tarak alabilmek için dedesinden kalan saati satmaya karar vermişti. Genç kızın da sevdiği erkeğe nişanlılık armağanı alabilecek parası yoktu. O da, yaşadığı yerin en büyük tüccarına giderek saçlarını sattı. Eline geçen parayla da sevdiği adamın saatine altın bir köstek satın aldı.

  Ve nişanlanacakları gün yeniden buluştuklarında, genç kız ona, sattığı saat için bir köstek armağan etti; delikanlıysa genç kıza, kestiği saçları taraması için gümüş bir tarak. "

  Sabahattin Ali - içimizdeki Şeytan

  Karakterin (Ömer'in) serzenişlerinden biri;

  "Bahanelerimiz için uydurduğumuz bir kılıftır içimizdeki Şeytan. Herşeyin suçlusu olarak içimizdeki Şeytan’ı görüp kolaya kaçıyor, bi nevi vicdanımızı sahte bir sebeple rahatlatıyroduk .

  halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması…"


  Not: Bu kağıda geçirdiklerimin başkalarının da dikkate aldığını görünce, kopyala yapıştır yapma gereği duydum, biline...

  2
... tümü ...

dün en çok entry girenler

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -