apolas lermi

 • Apolas Lermi, Trabzon’da doğdu. Gerçek adı ABDURRAHMAN LERMi’dir.

  Müziğe lise yıllarında tanıştığı bir arkadaşının etkisiyle bağlama çalarak başladı. Daha sonra klasik gitar, kemençe ve elektrik gitar ile ilgilendi. Bu dönemden beri arkadaşlarının taktığı bir lakap olan ‘ APOLAS ’ adıyla tanınmaktadır. Bu lakap, herhangi bir dile ait değildir ve özel bir anlam taşımamaktadır. Sahne adı olarak kendisiyle özdeşleşmiştir.

  2000 yılından beri müziğin içinde yer alan Apolas Lermi; çeşitli dillerde ve tarzlarda müzik yapan müzisyenlerle ve müzik gruplarıyla çalıştı. Türkiye ve Avrupa’da birçok konser organizasyonuna katıldı. Bir süre sonra Karadeniz Müziğine yöneldi ve bu alandaki araştırmalarını yoğunlaştırdı.

  Apolas Lermi, 2011 yılında KALANDAR isimli ilk solo albümünü tamamladı.

  Günümüz Dünya Müziği ve Karadeniz Müziği’ndeki dengeler analiz edilerek oluşturulan bu albüm, Türkiye’nin kültürel zenginlikleri açısından ihtiyaç duyulan ve çeşitli yönleriyle içerisinde ilkler barındıran bir albüm olarak sanat çevrelerinden güzel tepkiler almıştır. Bu albüm özellikle Karadeniz’de bir tabu gibi görülen ve unutulmakta olan Antik Yunanca (Romeika ya da Rumca) eserler ile dikkat çekmiştir.

  Albümün bir devamı olarak Kalandar isimli bir TV programı hazırlayan Lermi, geçmiş dönemde Karadeniz Müziğine emek veren üstadların hayatını araştırıp onlara ait türküler seslendirdi. Konsept açısından yine bir ilk olan bu program yörede sempatiyle karşılanmıştır.

  Apolas Lermi, 2014 yılında SANTA isimli 2.albümünü çıkartmıştır. Bu albüm, konsept olarak ilk albüm Kalandar’ın devamı niteliğindedir.

  (sayfasından alıntıdır)

  3
... tümü ...

dün en çok entry girenler

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -