balon balığı

  • çoğu denizde yaşayan doksan kadar balık türüne verilen genel isimdir. bu ismi, tehdit altındayken havayı ya da suyu içlerine çekerek balon gibi şiştikleri için almışlardır. diğer yandan, sıcak ve ılıman bölgelere dağılmış olan bu balıklar güney afrikada tobi, avustralya'da toado, japonya'da fugu gibi yerel adlarla anılır.

    en irisi 90 cm uzunluğunda olan balon balıklarının birçoğunun derisi dikenlerle kaplı olduğundan, şiştikleri zaman bir kirpiyi yahut bir iğnedenliği andırırlar ve türlerden birçoğu zehirlidir. tetraodontoksin denen bu güçlü zehir, balon balığının özellikle karaciğerinde, bağırsaklarında ve kanında yoğunlaşmıştır. japonlar, özel bir eğitimle "fugu" adını verdikleri balon balığı türünü dikkatli bir şekilde hazırlayabilecek ve pişirebilecek ahçılar yetiştirirler.

    balon balıklarının dişleri birbiriyle kaynaşarak bir gaga biçimini almıştır. bu sayede, yumuşakçaların ve kabuklu deniz canlılarının kabuklarını kırabilir, mercan öbeklerinden parçalar koparabilirler. yüzgeçlerini hafifçe dalgalandırarak süzülür gibi aheste aheste yüzen balon balıklarına daha çok haliçlerin sığ ve ılık sularında, mercan kayalıklarının yakınlarında ve deniz tabanındaki bitkilerin arasında rastlanır. bazı türleri de tatlı ve az tuzlu sularda yaşar.

    günümüzde ege denizi'nin güney kıyılarında da rastlanan balon balıkları, süveyş kanalı'nın açılmasından sonra akdeniz'e sokulup yayılmaya başlamıştır.

    3
... tümü ...

dün en çok entry girenler

bizi takip edin

omü sözlük © 2015


birtakım şeyler: iletişim - - -