omü fransızca öğretmenliği bölümü

 • en français: département du fle (français langue étrangère) de l'université d'ondokuz mayis

  bölüm, üniversitenin 1987-1988 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmiştir. birkaç sene yeni kontenjan vermeyi bıraktıktan sonra 2008 senesinde tekrar faaliyete geçmiştir.

  doksanlı yıllarda taban ve tavan puanları 360.0 ila 395.0 aralığında iken, 2008'de ise puanlar 317 ila 337.75 aralığındaydı. geçen sene ise bu rakamlar 254.75 ila 303.5 gibi trajikomik bir puan aralığındaydı...

  uludağ üniversitesi, ankara gazi üniversitesi ve dokuz eylül üniversitesi'nin fransızca öğretmenliği bölümleri daha yüksek puanlarla öğrenci alımı yapmalarına karşın, omü fransızca öğretmenliğinin ders içeriği çok daha katıdır ve sınavları daha zordur.

  aynı sene başladığınız sınıftaki öğrenci kadrosuyla son yıla ulaşamayacağınız bir bölümdür; sınıfın en az yarısı ya bırakır, ya da o seneyi uzatır.

  bölümün en zor senesi oydem'deki "hazırlık sınıfı" dır. hazırlık sınıfından sonraki birinci sınıfı da olabildiğince kayıpsız atlatabilen bir bölüm öğrencisi zaten mezun olma yoluna girmiş demektir. lisans sürecindeki en zor dersleri birinci ve ikinci sınıftaki gramerdir. daha sonra ise çeviri ve fransız edebiyatı dersleri gelir.

  en çok zorlanacağınız hususlar fransızca fiil çekimleri ile fransızcanın yazma ve okuma dili arasındaki uçurumdur.

  eskiden final sınavından 100 puan üzerinden 50'nin altında almamak kaydıyla 60 ortalamasıyla geçebiliyordunuz. şimdi çan sistemi var. dil bilgisini 35-40 ortalamasıyla falan geçebiliyorsunuz tabii...

  fransa'nın valenciennes, marseille ve bordeaux şehirlerindeki üniversiteler, bölüm öğrencilerinin genel erasmus tercihleridir.

  2
... tümü ...

dün en çok entry girenler

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -