doğal seçilim

 • * doğal seçme, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon olarak da adlandırılır.
  * belirli bir türde dış çevreye uyum konusunda daha elverişli özelliklere sahip organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer bireylere göre yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olması ve bunun sonucu olarak genlerini yeni kuşaklara aktarabilmeleri yoluyla işleyen evrimsel mekanizmadır.
  * Böylece dış ortama uyum sağlamakta sorunlar yaşayan bireyler ve genler organizma popülasyonundan tasfiye edilmiş olmaktadır.
  * Doğal seçilim birey üstünde tümüyle işler ama sadece kalıtsal özellikler bir sonraki nesile aktarılabilir.
  * Sonuç olarak; yaşadıkları ortama uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin, hayatta kalabilme, ergenlik yaşına ulaşabilme ve üreme olanakları yönünden daha avantajlı olmaları dolayısıyla, elverişli özellikler bir sonraki nesile aktarılır ve daha yaygın hale gelir.

  2
 • Darwin'in, ortamın özelliklerine uyum saglamayı kolaylaştıran adaptasyonların bazı türlerin üyelerine türün geri kalanına göre daha başarılı üreme şansı tanıdıgını ileri süren teorisidir. (davranışın evrimsel ve biyolojik temelleri/evrim ve dogal seçilim )

  3
 • Zayıf canlıların doğada hayatta kalmayı başaramayarak geriye kalan güçlü canlıların birbirleriyle çiftleşmesi sonucu her yeni nesilde daha güçlü canlıların oluşması olayıdır.

  http://galeri.omusozluk.com/k/3452/ + doğal seçilim

  2

  galeri (1)

  yaz yaz yaz geldi
  2016-04-11 10:38:32

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -