dilek türkan

 • Dilek Türkan, 25 Mayıs 1978, Balıkesir doğumlu klasik Türk müziği ve tango yorumcusu. o nasıl bir ses dedirtir.
  https://www.youtube.com/watch?v=tXOzxUUYV6s

  2
 • şimdi efendim bu kadının sesi bir kere çok güzeldir. Buna diyecek bir şeyimiz yoktur. Aynı zamanda başarılı da bir kadındır.
  * istanbul Hanımları grubu ve incesaz grubu başta olmak üzere çeşitli gruplarla konserler verdi.
  Yarkın Ritim Grubu'nun "Kervansaray", incesaz'ın "Dört/Mazi Kalbimde ve Altı/Kalbimdeki Deniz" albümlerinde solist ve yine incesaz'ın "Üç/istanbul'a Dair" albümünde vokal olarak yer aldı.
  kendisine ait dizi müziği ve Türk müziği albümleri vardır.
  * 2006 yılında istanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'na ses sanatçısı olarak katıldı.
  * 2009 yılında 2008 Mavi Nota Müzik Ödülü'nü kazandı.
  * 2013 yılında da incesaz ile yollarını ayırmıştır.
  Bu arada incesaz grubunda bulunan derya türkan ile evlidir.

  dinlemeniz için bir şarkısını: bana bir aşk masalından link

  1
 • balıkesir'in ve istanbul'un incisidir. sesinin güzelliğini, 2005 senesinde incesaz'ın dördüncü albümünü dinleyince fark etmiştim. 2010 senesinde, bursa'da devlet korosunda konser hazırlığı yaparken canlı performansını yakından dinleme ve bu şekilde her yönüyle böylesi bir güzelliği yakından görme ve onunla tanışma fırsatı bulmuştum. hemen her sene melihat gülses ile peş peşe bursa'da sahne alırlar.

  açık ara kafamdaki ideal türk kadını tasfiridir. türkiye'nin bence en iyi kadın vokalidir, zaten orasını tartışmam bile. zira, benim için ilham verendir.

  hâliyle solo albüm çalışmalarını büyük bir ilgiyle beklemişimdir. aşk mevsimi isimli ilk solo albümü biraz düş kırıklığı yaratmıştı, fakat geçen sene yayımladığı suya söyledim isimli ikinci albümü bana; "işte beklediğim albüm buydu" dedirtti.

  bakınız: dilek türkan - bana bir aşk masalından
  bakınız: dilek türkan - iç acısı
  bakınız: dilek türkan - sensiz
  bakınız: kargo ve dilek türkan - mazi kalbimde bir yaradır

  --- spoiler ---

  i.t.ü. türk müsikisi devlet konservatuarı'nda özellikle repertuar, şan ve nazariyat (ses eğitimi ve müzik kuramları) alanlarında tahsil aldı ve 1999 yılında ses eğitimi bölümünü bölüm ikincisi olarak dereceyle tamamladı. eğitim hayatı boyunca, istanbul ve ankara radyolarında, gerek televizyon, gerekse radyo programları olmak üzere çeşitli konserlerde solist ve korist olarak görev aldı. mezun olduktan sonraysa kolejlerde birkaç yıl müzik öğretmenliği yaptı. daha sonra trt'de program yapımcısı olarak çalışmaya başlayıp, "eski sesler" ve "şarkılardan bir demet" isimli programları hazırlayıp sundu.

  “istanbul hanımları” isimli müzik grubuyla hollanda, belçika ve fransa’da, yansımalar ve incesaz isimli müzik gruplarıyla yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konserler verdi. baki duyarlar’ın kemenjazz projesinde; yarkın ritm grubu ile kervansaray; incesaz grubu ile mazi kalbimde ve kalbimdeki deniz isimli albümlerde solistlik yaptı. yansımalar grubu ile “son osmanlı yandım ali” filminde “sensiz” isimli şarkıyı seslendirdi ve incesaz topluluğunun yaptığı dizi müziklerinde yer aldı.

  2006 yılında kültür bakanlığı devlet klasik türk müziği korosu’nun açtığı sınavı kazanmasıyla, kariyerinin yükselme dönemi başlamıştır. devlet sanatçısı olarak hâlen görevine devam etmektedir.

  kaynak: biletix.com / dilek türkan

  --- spoiler ---

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -