diggers

 • ingiliz iç savaşında ormanlık alanlarda genelde çiftçi komünal yapılardan gelen insanların oluşturduğu grup. komünal yaşamı savunmuş, mülkiyet anlayışına karşı çıkmış, araziyi, komünü oluşturan bireylerin ortak malı saymak istemiştir. isimlerinin öyküsü karışıktır aslında temel amaçları toprağı "yerle bir etmek" (levelling) var olan düzeni değiştirmek ve yenisini oluşturmaktır başlangıçta gerçekten de diggerlara yeni model ordu içerisinde leveller denilmekteydi ancak daha sonra ne olduysa şehirli bireycilere leveller denmeye başlanıyor, en başta levellerlar da bu ismi reddediyorlar zaten

  daha sonra toprağı kazarak orduya karşı kendilerini savunmaya çalışmaları bu arkadaşlara diggers(kazıcılar) ismini getiriyor.


  biraz tarih ve politik felsefe bilgisi olanlar, genel olarak fransız devrimi ile ilginç benzerlikleri farkedecektir. gerçekten de fransız devriminden önce gerçekleşen ingiliz iç savaşı fransız devrimi sırasında olgunlaşarak tekrar politika sahnesine çıkacak problem ve çözüm önerilerinin bir provası, ilk ele alınışı gibi okunabilirse de aynı problemlerin başlı başına, yekpare bir ortaya çıkış ve çözülüş çabası olarak da okunabilir.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -