datça

 • muğla'nın ege kıyısında bulunan, pırıl pırıl denizi, koyları, geniş kumsalları, gür ormanları, sekiz ayı bulan ılıman deniz mevsimi, düz duvarlı ve beyaz badanalı evleriyle ünlenmiş turizm kentidir.

  datça'yı datça yapan bir diğer önemli özelliği, ünlü eskiçağ kentlerinden knidos'un datça yakınlarında olmasıdır. tarihî knidos kentinin kalıntıları, reşadiye yarımadası'nın en ucunda, deveboynu adı verilen yerin hemen gerisindedir. kentin bulunduğu ve eski çağlarda "triopion" adıyla bilinen yere, deve hörgücü gibi inişli-çıkışlı yüksek tepelerden oluşan bir burun olduğu için "deveboynu burnu" da denir.

  "iki limanlı kent" denen knidos antik kenti, mö vıı. yüzyılda teselya bölgesinden gelen dorlar tarafından kurulmuştu. limanları ve ünlü gemicileriyle kısa zamanda bir ticaret merkezi konumuna erişen ve zenginleşen şehir, ünlü heykeltraş praksiteles'in yaptığı insan büyüklüğündeki çıplak afrodit hekyeli ile zamanla kutsal bir statü de kazandı. çünkü, geçimini denizcilikten ve bağcılıktan sağlayan ege halkı, afrodit'in denizcileri koruduğuna inanırdı. her yıl aphrodite onuruna büyük şenlikler düzenlenir, bu şenliklere çevre kentlerden gelen insanlar da katılırdı.

  ms 260 - 470 yılları arasında bölgede meydana gelen depremler, kentin yıkıntılar altında kalmasına neden oldu. kent halkı, gene de knidos'u terk etmemişti, ama vı. yüzyılda arap korsanların saldırılarına dayanamayan knidos sakinleri evlerini terk etmek durumunda kaldı. terk edilen kentin üstü zamanla çalılıklarla örtüldü.

  knidos'da yapılan kazı çalışmalarında, afrodit tapınağı'nın yeri belirlenmiş ve praksiteles eseri afrodit heykelinin gövdesi bulunmuştur. ayrıca, deniz kıyısında on bin kişilik bir amfi-tiyatro, daha yükseklerde yirmi bin kişilik başka bir antik tiyatro, "odeon" denen elli bin kişilik antik konser salonu, kentin siyasal merkezi olan akropol, "nekropol" adı verilen mezar odaları ve kentin aslanlı anıtının temelleri günümüzde yıkıntı durumdadır.

  knidos antik kentinin kültür hazinelerini ilk keşfeden ingiliz arkeolog charles newton oldu. charles newton, 1856 - 1859 yılları arasında yaptığı kazılarda çıkardığı heykelleri, aslanlı anıt'ı, kandilleri ve paraları londra'daki british museum'a kaçırdı. antik tiyatronun mermerleri de, osmanlı döneminde mısır valisi kavalalı mehmet ali paşa'nın saray malzemesi oldu. dolmabahçe sarayı'nın inşasında da knidos antik kentinden getirilen mermerler kullanılmıştır.

  3
 • Açıkhava huzurevi olarak nitelendirilen, çok güzel (sadece) doğası olan bir muğla ilçesi.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -