dante alighieri

 • dante alighieri, 1265 - 1321 seneleri içerisinde yaşamış italyan ozan ve siyasetçidir. ortaçağın koşukla yazılmış en büyük batılı destanı "la divina commedia" (ilâhî komedya) isimli başyapıtın yazarıdır. dante, shakespeare ve goethe ile birlikte batı avrupa edebiyatının en büyük üç yazarından birisi olarak gösterilir.

  italya'nın sanat şehri floransa'da (şehrin ortaçağdaki ismi: fiorenza) soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. imkânı olmasına karşın, üniversite seviyesinde bir eğitim almamış, kendi kendini yetiştirerek pek çok konuda bilgi ve birikim sahibi olmuştur. 30'lu yaşlarında siyasete atılmıştır. siyasî hayatının yedinci senesinde, siyasal karşıtlarının yönetime geçmesi sebebiyle çok sevdiği floransa şehrini bir daha geri dönmemek üzere terk etmek durumunda kalmıştır. yaşamının kalanını ravenna'da yaşayarak sürdürmüştür.

  dante'nin güzel beatris'i (bkz: mia bella beatrice)

  dante'nin henüz 9-10 yaşlarındayken âşık olduğu beatrice adındaki kız, yaşamı boyunca onun ilham perisi olmuştur. 1290 senesinde beatris'in ölümü üzerine, dante, ona olan aşkını, onu kaybetmesiyle hüzne boğuluşunu ve beatris'in cennetteki hayâliyle kendini avutuşunu, la vita nuova (yeni hayat) isimli bir anı kitabını yazarak ölümsüzleştirmiştir. eseri tamamlaması üç sene sürmüştür.

  dante, 1310 yılında yazmaya başladığı ilâhî komedya (la divina commedia) isimli başyapıtını, on yıllık bir süre sonunda tamamlamıştır. dinsel ve ahlâksal içerikli konulara değinen eserinde, yaşamda mutluluğa etik ve düşünsel erdemler yoluyla erişilebileceği vurgusu yapılmaktadır. dante'ye göre; ilâhi mutluluğa ise ancak inanç, umut, iyilikseverlik gibi erdemlerin benimsenmesiyle salih ve amel işleyerek varılabilir.

  --- spoiler ---

  la divina commedia hakkında:

  dante, bu yapıtında; latin şair virjil'in (virgilius) öncülüğünde, dünyayı simgeleyen karanlık bir ormandan geçerek yolculuğuna başlar. cehennemin kapısına geldiğinde, kapıda "buraya tüm umutlarınızı bırakıp öyle girin" yazdığını görür. dante ve virjil, cehennemin içerisindeki yolculuklarına devam ederler. büyük bir buz kütlesi içerisinde hareketsiz hâlde duran iblisi (şeytan) gördüklerinde korkuya kapılıp hızla oradan uzaklaşırlar ve günahlarından arınarak, cennete girmek için beklenen araf bölümüne ulaşırlar. arafta güzel beatris'i bulurlar. beatris, onlara rehberlik eder ve onları cennetin dokuz katından geçirerek en son katta tanrı'nın bulunduğu yere götürür. orada, bir süre sonra beatris dante'nin yanından ayrılır ve bu esnada şair tanrı'nın suretini görür. ama dante, tanrı'nın görüntüsünü sözlerle tanımlayabilmenin olanaksız olduğunu anlatır.

  --- spoiler ---

  4
 • 2014 rock off festivalinde turisas'ın imza dağıttığı sırada okumakta olduğum ilahi komedya'nın sahibidir. saygıdeğer turisas üyelerine imzalamaları için biletimi uzattığım esnada, elleriyle elimdeki kitabı göstermeleri ve imzalamaları ile hem ilahi komedyaya olan, hem de turisas'a olan ilgi ve bağlılığım artmıştır.
  sanmakta olduğum üzere çoğu arkadaşımız da benim gibi melekler ve şeytanlar kitabından sonra danteye ve ilahi komedyasına sarmıştır.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -