dance of death

 • Dance of Death, ingiliz heavy metal grubu Iron Maiden'ın 2003 yılında çıkan stüdyo albümüdür. Prodüktörlüğünü Steve Harris ve Kevin Shirley yapmıştır.

  Albümde yer alan parçalardan "Wildest Dreams", henüz albüm yayınlanmadan önce konserlerde seslendirilmiş ve büyük ilgi görmüştür. "Rainmaker" ve "No More Lies", albüm piyasaya sürüldükten sonra single olarak satışa sunulmuştur. Albümün en sert parçası olan "Montsegur", Ortaçağ'da yaşanan Cathar katliamını konu almaktadır. Albümle aynı adı taşıyan "Dance of Death", aynı zamanda albümün en uzun parçasıdır. "New Frontier", Iron Maiden tarihinde Davulcu Nicko McBrain'in şarkı yazarı olarak katkıda bulunduğu ilk şarkıdır. Bir Adrian Smith/Steve Harris çalışması olan "Paschendale", adını 1917 yılında Alman ve ingiliz ordularının karşı karşıya geldiği, tarihin en kanlı savaşlarından birinden alır. Her iki taraftan 300.000 civarında askerin yaşamını yitirdiği Paschendale muharebesini anlatan şarkı, Dance of Death albümünün şarkılarından biri. Albümün kapanış parçası olan "Journeyman" ise, Iron Maiden'ın nadir yumuşak parçalarından biri.

  Dance of Death, Iron Maiden'ın solist Bruce Dickinson ve gitarist Adrian Smith'in gruba geri dönüşüyle oluşan 6 kişilik kadrosuyla çıkarttığı ikinci albümdür. Dance of Death albümünün en çok eleştirilen ögesi ise albüm kapağı. Albümün kapağı David Patchett tarafından hazırlanmıştır. Albümün kapağındaki tasarım aslında Patchett'in hazırlık aşamasında çizdiği bi taslaktı. Ancak grup kapakta bu taslağı kullanmaya karar vermişti.

  Parça listesi

  "Wildest Dreams"
  "Rainmaker"
  "No More Lies"
  "Montségur"
  "Dance of Death"
  "Gates of Tomorrow"
  "New Frontier"
  "Paschendale"
  "Face in the Sand"
  "Age of Innocence"
  "Journeyman"

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -