colonia dignidad

 • "colonia dignidad" (türkçe: onurlu yaşam kolonisi, asalet cemaati) veya resmî adıyla "sociedad benefactora dignidad"

  şili'de başkent santiago'nun yaklaşık 500 km güneyinde, maule bölgesindeki parral şehrinin güneydoğu sınırında, perquilauquén ırmağı'nın kuzeyinde 13 bin hektarlık bir alan üzerine 1950 - 1960 yılları arasında kurulmuş tarikat kolonisidir.

  günümüzde villa baviera (bavyera köyü) olarak anılan bu yerleşkede kurulan komünün başında eski bir nazi subayı ve rahip olan paul schäfer vardı; ülkesi almanya'da çocukları taciz ettiği yönündeki suçlamaların ardından, şili'ye kaçan biri.

  müridleri tarafından "pius" olarak anılan paul schäfer'in, 11 eylül 1973 askerî darbesiyle şili'de yönetimin başına geçen augusto pinochet'nin askerî rejimiyle yakın ilişkileri vardı. bu döneminde tarikat yerleşkesi dina (şili istihbarat teşkilâtı) tarafından bir işkence ve kimyasal silâh geliştirme merkezi olarak kullanıldı. beyinleri yıkanan koloni üyeleri zamanla silâhlandırıldı ve istihbarat servisiyle kusursuz bir işbirliği geliştirmeye başladılar. bu dönemde colonia dignidad yüksek güvenlikli bir askerî üsse dönüştürüldü. bu sayede paul schäfer, colonia dignidad'da âdeta "devlet içinde devlet" kurdu. tarikat, mevcut rejime destek verdiği sürece burada kafasına estiği gibi davranmakta özgür bırakıldı.

  augusto pinochet, halk oyuyla 1990'a kadar şili'de iktidarda kaldı. pinochet'nin yönetimi kaybetmesinin ardından geçmişte tarikatla birlikte yapılan faaliyetler bir bir açığa çıkmaya başladı. paul scäfer şili'de aranan bir suçlu hâline geldi. 1997'de ülkeden kaçtı.

  tarikatın lideri paul schäfer, 2005 yılında bulundu ve yakalandı. çocuklara cinsel istismarda bulunmak başta olmak üzere birkçok suçtan yargılandı ve 33 yıl hapse mahkum edildi.

  colonia dignidad'da ise toplu mezarlar, kimyasal kullanılan ve işkence yapılan gizli yer altı tünelleri ve hücreleri bulundu.

  2015 yılında çekilen (bkz: colonia) isimli filmle, colonia dignidad'da yaşananlar sinemaya uyarlandı. ayrıca, jean-christophe grangé ve mehmet mollaosmanoğlu 2008 yılında yayımladıkları "koloni" ve "ata mezarlığı" isimli kitaplarında bu konuyu da ele aldılar.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -