çoğunlukçu demokrasi

 • türkiye siyasi tarihinin genel olarak merkezinde olan demokrasi anlayışıdır. bu anlayışın birkaç özelliği vardır. ilki, halkın siyasete sadece seçimlerle katılabileceği düşüncesidir. yani halk oyunu verir ve sonuca saygı duyar. bir diğer konusu da hükümetin milli iradenin tecellisi olduğudur. hükümetin hiçbir durumda dağılması mümkün değildir. sivil veya askeri darbelere karşı çıkılır. bu karşı çıkış demokratiktir fakat hükümetin kutsallığı da söz konusu olduğu için muhalefet kanadına baskı uygulamak da bu amaca hizmettir. dolayısıyla muhalefetin susturuluşu hükümetin sürdürülebilirliği demektir. bu anlayışın bir diğer özelliği de milli iradenin tek ve bütün oluşudur. demin bahsettiğim sandığa saygı olayının devamı olarak düşünülebilir. bu mesele de sandık fetişzmine doğru yönelir genel olarak. son olarak da "ortak iyi" amacı vardır çoğunlukçu demokrasilerin. kamu yararı çoğunluk iradesiyle şekillenir ve bunun uygulanması sağlanır.

  bu anlayış nazi almanyası'yla eleştirilir ve çoğulcu demokrasi anlayışı ortaya çıkar. zira hitler de çoğunlukçu demokrasi anlayışının bir örneğidir. otoriterleşen rejimlerin çoğunlukçu demokrasi vurgusu da artar. ülkemizde de benzeri durumlar yaşanmıştır geçmişte. demoktrat parti'nin ikinci dönemi bunun iyi bir örneğidir. diğer örneği zaten biliyorsunuz.

  2
 • demokrasi sadece amaç olarak görülürse suistimal edilir ve kötü işler için kullanılır fakat özünde varolduğu kavram dolayısıyla çoğunlukçu demokrasi olması gereken yönetim şeklidir.devlet ve dünya düzeni uzun süreler kalıcıyken hükümetler gelip geçicidir bunu unutmayınız.bugün yapılan haksız ve demokrasiyle bağdaşmayan uygulamalar demokrasi yönetiminin değil , yönetenlerin suçudur tekrar tekrar söylüyorum.lta'nın açtığı benzer bir başlıkta da aynı şeyleri söylemiştim terörle ilgiliydi.

  gönül ister ki dünya üzerinde diğerlerinden farklı düşünen bir insan dahi varsa onun da düşüncesi aynı önemi görsün,uygulamaya konulsun ama yapılamıyor.bu sadece bizde değil dünyada da böyle.en medeni gördüğünüz yerde de sandığa gidiliyor bizde de.burda eleştireceğimiz şey sistemin suistimali olabilir ancak.bu ne demektir çoğunluğun azınlığa hakimiyet kurması demektir.yani bizde hükümetin ve temsil ettiği devletin kendinden olmayan azınlıklara karşı baskı kurmasıdır.ne demek istediğimi anladınız heralde.

  çoğunlukçu kavramı belki insanları kutuplaştıran tarzda bir ifade olarak gelebilir ama değildir.sonuçta bazı şeyleri başarmak için belli bir kitle oluşturmak ve beraber çalışmak gerekir.burdaki çoğunluğun amacı da budur.düzgün bir devlet ve faşizan olmayan bir demokrasi sistemiyle gayet güzel işler başarılabilir.ama şu anki dünya düzeni(özellikle ortadoğu) buna asla izin vermiyor.

 • Çoğunluğun kararını uygulamaktır. %50.1 ne dediyse o olur. %49.9 iplenmez.

 • %51/49 durumunda çuvallayan demokrasidir. hele seçmen sayısı 100 ise iyice çuvallar.

 • Çıkarcı olmayan bir diktatörlüğe göre vasat bir yönetim şekli. Örnek; (bkz: mustafa kemal atatürk)

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -