chinua achebe

 • 1930 doğumlu ve nijerya'daki ibo kabilesinden olan chinua achebe, ingiliz lisanında yazan siyah afrikalı romancıların en ünlülerindendir.

  achebe, ibadan üniversitesi'nde ingilizce, tarih ve din araştırmaları üzerinde öğrenim gördü. 1953 senesi itibariyle nijerya radyosu'nda çeşitli görevler üstlendi. doğu ve orta afrikayı, akabinde abd, brezilya ve ingiltere'yi dolaşarak yazın üzerine araştırmalar yaptı. ülkesine dönünce, nijerya üniversitesi'nde önce araştırma görevlisi, daha sonra da ingiliz dili profesörü oldu. ayrıca 1970 yılından başlayarak ülkesindeki iki büyük yayınevinin yöneticiliğini yaptı.

  achebe, türkçeye de çevrilmiş olan ilk romanı ruhum yeniden doğacak'ta (things fall apart) sömürgeci beyazların gelmeye başladıkları dönemde ülkesindeki geleneksel kabile yaşantısını anlatır. romanın başkahramanı yeni düzene bir türlü ayak uyduramayan biridir. oysa, eski düzen de artık yok olmuştur. 1958'te ilk yayımlanışından kısa bir süre sonra çeşitli dillere çevrilen bu roman, ahcebe'nin dünya çapında tanınmasını sağladı.

  1960'ta çıkan ikinci romanı no longer at ease (artık huzur yok) ise, ingilitere'de öğrenim görüp ülkesine dönen ve yeni işe atanmış olan bir devlet memurunun, bu görevinin getirdiği yükümlülükler ile sağladığı çıkarlar arasında ikilemde kalışına, inandığı değerleri koruyamamasına değinilir. daha sonraki romanları arrow of god ve a man of people da geleneksel toplumun avrupalılara özgü değer yargılarıyla karşılaşması sonucu doğan çelişki ve sıkıntıları yansıtır.

  romanlarının yanı sıra öykü, deneme ve şiir türlerinde de eserler veren chinua achebe, çağdaş afrika edebiyatının en önemli temsilcilerinden biri olarak anılır.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -