chicago

 • chicago, new york ve los angeles'ın ardından amerika birleşik devletleri'nin en büyük üçüncü şehridir. illinois eyaletinde yer alan şehir, xıx. yüzyılda chicago nehri'nin ağzında, dearborn kalesi'nin çevresinde bir ticaret merkezi olarak kurulmuştur. chicago'nun tarım ve hayvancılık geleneği, gökdelenleri, üniversitesi ile caz, blues ve klasik müziği ünlüdür.

  chicago şehri, hızlı bir büyümeye sahip olmasını içerisinde bulunduğu coğrafî konuma borçludur. mississipi vadisi'nin bereketli çayırlarında ve göl kıyısında kurulmuş şehir, göl nakliyatı ve demiryolu ağının doğal bir buluşma noktasıdır. adını "yabani soğan" ya da "güçlü" anlamına geldiği zannedilen yerli köyü checagou'dan alan kent, günümüzde milyonlarca insanın çalıştığı bir sanayi merkezi durumundadır.

  şehrin kurulduğu alan, başlangıçta su baskınlarına açık bir bataklıktı. xıx. yüzyılın ortalarında bataklıklar doldurularak şehir üç metre yükseltildi. birkaç sene sonra mühendisler chicago nehri'nin akış yönünü değiştirerek atık suların hem gölün, hem de şehrin uzağına taşınmasını sağladılar. genişletilen chicago kanalı ve illinois nehri, büyük göller yöresi'ni mississipi nehri'ne bağlamaktadır. atlas okyanusu'ndan gelen gemiler, chicago şehrine saint lawrence su yolu ve büyük göller üzerinden ulaşmaktadır.

  şehirde yaşayanların yaklaşık yüzde kırkı siyahlardan oluşur. siyahî nüfusun giderek artışı, şehirde ırkçı çatışmalara neden olmuş, 1960'larda siyahî önder martin luther king junior'ın da içerisinde yer aldığı güçlü bir örgütlü hareket sonucu, konut ve eğitim gibi sorunlara birtakım çözümler getirilmesi sağlanmıştır. çok farklı kökenlerden azınlıkların yaşadığı chicago'da, yabancıların nüfus oranı çeşitli dönemlerdeki göçlere bağlı olarak değişiklik göstermiştir. 1980'lerde şehirdeki latin amerikalı ve asyalı nüfusu artmıştır. abd'deki en kalabalık polonyalı nüfusu da chicago'dadır.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -