charlie brown

 • charles monroe schulz tarafından yaratılan (bkz: peanuts) adlı çizgi dizi ve çizgi roman serisinin merkez ana kahramanıdır.

  azimle hayâllerinin ve hedeflerinin peşinden giden, hırslı, ama sürekli başarısızlığa ve hayal kırıklığına uğramaktan muzdarip melankolik, çekingen ve içine kapanık biridir. kazanırken bile kaybedebilecek kadar beceriksiz ve bahtsızdır.

  beyzbolda toplara vurmak ister, lâkin bir türlü vuramaz. gelgelelim beyzbolu da bırakmaz. sürekli sevdiği kıza açılmak ya da onun ilgisini kazanmak ister, ama bir türlü olmaz, başaramaz. ona ilgi duyan kızı o beğenmez...

  charlie brown, yaşadığı bütün hayal kırıklıklarına rağmen umudunu yitirmez. hiçbir vakit kendini tatmin edebilecek kadar mutlu olamasa da derin karamsarlıklara saplanıp kalmaz. olayları sorgularken olumlu bakış açıları görmeye, özlü sözlerle kendini avutmaya ve motive etmeye, hatta başına olmadık işler açtığında bile sürekli hatayı hayatın kendisinde aramaya çalışır. girişkendir, ama naiftir; eziktir, ama o kimseyi ezmek ya da kırmak istemez.

  o, insanların gönlünü hayatta kaybedişe oynarken kazanmıştır. zaten çoğu insan için de hayatın kendisi bir başarı arenası değildir, bir umut dünyasıdır. bu yüzden, onunla ilgili akıllarda en çok yer eden şeylerden biri “you are a good man, charlie brown” repliğidir. (bkz: lovable loser)

  peanuts karakterleri charlie brown'ın çevresinde şekillenir: snoopy onun sevimli hayalperest köpeğidir. linus van pelt onun en yakın arkadaşıdır. sally brown kızkardeşidir, linus'a âşıktır. pig-pen'le schroeder beyzbol takımından arkadaşlarıdır. lucy van pelt yakın arkadaşı linus'ın çatlak kızkardeşidir, schroeder'e abayı yakmıştır. peppermint patty charlie'ye abayı yakan kızdır. marcie patty'nin yakın arkadaşıdır. franklin de charlie'nin bir diğer arkadaşıdır.

  --- spoiler ---

  - charlie, how can you be afraid to be happy? mutsuz olmaktan nasıl korkabiliyorsun ki?
  - because whenever you get too happy, something bad happens. ne zaman ki çok mutlu olsan, illâ kötü bir şey olur çünkü.

  --- spoiler ---

  in the book of life, the answers aren’t in the back. hayatın kitabında cevaplar geride kalmış sayfalarda aranmaz.

  sometimes i lie awake at night and ask where have i gone wrong, then a voice says to me; this is going to take more than one night. bazen geceleri uyanık kaldığımda kendime, acaba ben nerde yanlış yapıyorum diye soruyorum. derken içimden bir ses bana: "bunu anlamak için bir gece yeterli olmayacak" diyor.

  --- spoiler ---

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -