cevdet sunay

 • türkiye cumhuriyeti'nin 1966 - 1973 yılları arasında görev yapmış beşinci cumhurbaşkanıdır.

  1900 senesinde trabzon'da dünyaya gelmiştir. erzurum'da başladığı öğrenim hayatına kerkük, edirne ve istanbul'da devam etmiştir. birinci dünya savaşı'nda öğrenimine ara verip orduya katılmış ve filistin cephesine gönderilmiştir. kudüs'te ingilizlere esir düşmüş ve birkaç yıl tutsak olarak kalmıştır. serbest bırakıldıktan sonra yurda dönüp kurtuluş savaşı'na katılmış, antep ve maraş'ta fransızlara karşı savaştıktan sonra, batı cephesinde görevlendirilmiş ve büyük taarruz'a katılmıştır. kurtuluş savaşı sonrası yarım kalan öğrenim hayatına geri dönmüş ve kurmay olarak harbiyeyi tamamlamıştır.

  1949'da tuğgeneralliğe, 1933'te tümgeneralliğe, 1958 yılında korgeneralliğe yükselmiştir.

  27 mayıs 1960 tarihinde ordunun yönetime el koymasından hemen sonra kara kuvvetleri komutanı, 1960 ağustosundaysa genelkurmay başkanı olmuştur. bu dönemde, talat aydemir'in şubat 1962 ve mayıs 1963'teki darbe girişimleri karşısında, genelkurmay başkanı olarak hükûmetin yanında yer alarak çıkan olayların bastırılmasında önemli rol oynamıştır.

  bir süredir hasta olan türkiye'nin dördüncü cumhurbaşkanı cemal gürsel'in sağlık durumunun ağırlaşması sonucu, türkiye tabipler kurulu'nun mevcut cumhurbaşkanının artık görevine devam edemeyeceğini belirtmesi üzerine, o dönem tbmm'de çoğunluğu oluşturan adalet partisi ile chp, yeni cumhurbaşkanlığı adayı için cevdet sunay isminde uzlaşmaya varmıştır. 1966 martında genelkurmay başkanlığı görevinden emekliye ayrılan cevdet sunay, önce cumhurbaşkanı vekili tarafından cumhuriyet senatosu'na, 28 mart 1966 tarihinde tbmm'nin aldığı nihaî kararla da türkiye'nin beşinci cumhurbaşkanı olarak göreve getirilmiştir. 1973 yılında cumhurbaşkanlığı görevi, 1980 yılındaki askerî darbeyle de cumhuriyet senatosu üyeliği sona ermiştir. 1982 yılında vefat etmiştir.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -