cennet ve cehennem bilinmeseydi islamiyete tabi olup olunmayacağı

 • yazarlara yöneltilen samimi bir soru,bir nevi anket çalışması diyelim.kesinlikle troll ya da başka bir eğlence amacı olmayan bir soru.islam dinini düşünelim herşey aynı kuralları ,öğretileri aynı olsun.ama günah sevap kavramları ve karşılığında cennete cehenneme gidiş bildirilmemiş olsaydı acaba müslüman olur muydunuz?ben birçok kişinin pragmatist bir tutumla inandığını düşündüğümden yani zaten tanrı yoksa herkese yok,ama varsa biz karlı çıkıcaz anlayışına sahip olduğunu düşündüğümden yazarların bu konudaki fikirlerini merak ediyorum.

  edit: amacım kimsenin inancını test etmek değil,haddime de değil zaten.sadece fikirlerinizi soruyorum.

  edit 2: zahmet edip de yazan ve yazacak olan tüm yazarlara teşekkürler. datmin oldum tabiki zira çok güzel cevaplar verilmiş,böyle güzel tartışmaların sözlükte daha fazla olması dileğiyle.hayat akışımızı belirleyen önemli konular bunlar sonuçta.

  2
 • kardeşim bak öyle o olmasaydı bu olmasaydı demekle inanç mı test edilir pasta tarifi mi bu.
  iyi o zaman Allah olmasaydı acaba inanır mıydı müslümanlar. hayırlısı bakalım.

 • Cevabı yüzyıllar öncesinde yunus emre tarafından verilmiş sorudur.
  Aşkın aldı benden beni
  Bana seni gerek seni
  Ben yanarım dün ü günü
  Bana seni gerek seni

  Ne varlığa sevinirim
  Ne yokluğa yerinirim
  Aşkın ile avunurum
  Bana seni gerek seni

  Aşkın aşıklar oldurur
  Aşk denizine daldırır
  Tecelli ile doldurur
  Bana seni gerek seni

  Aşkın şarabından içem
  Mecnun olup dağa düşem
  Sensin dünü gün endişem
  Bana seni gerek seni

  Sufilere sohbet gerek
  Ahilere ahret gerek
  Mecnunlara Leyla gerek
  Bana seni gerek seni

  Eğer beni öldüreler
  Külüm göğe savuralar
  Toprağım anda çağıra
  Bana seni gerek seni

  Cennet cennet dedikleri
  Birkaç köşkle birkaç huri
  isteyene Ver anları
  Bana seni gerek seni

  Yunus'dürür benim adım
  Gün geçtikçe artar odum
  iki cihanda maksudum
  Bana seni gerek seni

  Yunus Emre

  5
 • kardeşim bir çıkarın olmadan allaha inanırmısın inanmazmısın sorulan bu neden kızıyosunuz

  2
 • Haklı bir soru. Mesele bir çıkar mı ya da Allah'ın rızası mı? Ya da başka bir tabirle; allah'tan korkmak mı ya da Allah'ı sevmek mi?

  Çok ama çok zor bir soru. içten içe, kendi kendime verdiğim cevap için, kendime kızıyorum. Meğer, ben çıkarcı bir insanmışım. Maalesef. Korkum, içimdeki sevgiyi eziyormuş. "bana seni gerek seni" diyemiyormuşum meğer...

  4
 • kardeş bak şimdi, tasavvufa yönelir isen zaten Allah sevgin karşılıksız olur ve islâm'a göre şafaate erersin. ama çıkar üzerin ilişki kurarsan pek tabii insanlarla bile yürümeyen ilişkin aha böyle sallantıya girer ve dinin zedelenir. yani mesela mecnun olmak vardır ki leyla aşkı tasavvuf aşkına yönelir ve bu yüzden dillere destan olur zira kavuşmuş olsalardı büyük aşk olmaz ve günümüze kadar gelmezdi.

  1
 • bakın dostlar. ben kendi adıma konuşayım bu konuda.
  ben cennete gitmek için ibadet etmiyorum. sonuçta binbir türlü nimet arasına düşmüşüm, elim ayağım çok şükür yerinde, nefes alıyorum, vücudum doğru düzgün çalışıyor.ben bana verilen nimetlerin şükrünü sunuyorum allaha. ömrü boyunca namaz kılsa bir insan ibadet etse inanın bir gözünün hakkını veremez.. allahın rızası için ibadet edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  ha cennete gider miyimmm gitmez miyimm bilmiyorum. parayla imanın kimde olduğu belli olmaz demişler..

  6
 • zihinde tasarlanan şey ve kelimeler olarak düşünmek gerek.
  arapça islam, türkçe iyilik-barış demektir. barışa hizmet edilse harika olur. islam diye bir sözcük hiç olmasaydı yine iyilik yapardık. ve adına x derdik. x dinine hizmet ederdik.

  cennet cehennemi bilmiyoruz çünkü cennet ve cehennem metafordur. rahatlatmak için ve bizim algılayacağımız şekilde örnekler verilir.
  sonuçta herkes kendini bilir. bu kavramlar olmasa çıkmaza girerdim ve sıkıntılı bir hayatım olurdu. ama bir şekilde rahatlatırdım kendimi.

  2
 • kendi tecrübelerimden ve çevremdeki tecrübelerden yola çıkarak, burada sorulan soruya bakış açısının, zaman zaman değişebildiğini söyleyebilirim. yaşa göre, içinde bulunduğunuz hâlet-i ruhiyeye göre islâm inancına yönelik bağlılığınız sıkılık veya gevşeklik gösterebiliyor.

  islâm dini de kendisinin pragmatik yaklaşımda ele alınmasını istiyor. yani, müminler için islâm, yararlanmacı ve uygulamacı bir yaklaşım olmalı. en azından, benim islâmı pragmatik bir yaklaşım üzerinden değerlendirme şeklim budur.

  diğer taraftan, cennet ve cehennem konusunda, karar verici olanın mutlak surette tanrı olduğuna inanıyorum. allah'ın, ar rahman ve ar rahim sıfatları ise, bir anlamda teşvik edici olmuyor değil benim için. etik kuralları ve tanrı'nın getirdiği kulluk görevlerini aksatıyor, aksatabiliyor olmam dolayısıyla...

  cennete ve cehenneme kimler gitmeli diye soracak olursan, şu anki düşüncem; erdemli olan tüm insanlar için cennet, kötü olanlar için cehennemdir. lâkin, kul olarak, kısıtlı bilgim ve kısıtlı bakış açımla, erdemli insanları ve kötü insanları birbirinden ne kadar ayırt edebilirim? boyumu aşar.

  3
 • nasıl cevap verirsem vereyim, samimi olmayacak; "ben böyle inanırım, ben şöyle inanırım." ları da samimi bulamıyorum. madem tanrı'nın varlığına inanıyoruz, bırakalım o karar versin nasıl olduğumuza. ama konuya dair bir şey söylemem gerekirse, o da şudur:

  "namaz kılmakla cennet takas olmaz."

  yunus emre'nin bir şiirinde benzer bir ifade okumuştum, anımsadığım kadarıyla böyleydi. buna inanır, bunu söylerim. ha, yapıyor muyum? bilmiyorum. bu benim işim değil. bırakalım da tanrı da işini yapsın değil mi?

  1
 • cevaplarıyla sözlük yazarlarının benden geçer not aldığı soru cümlesidir.soruyu soran da tatmin olmuştur muhtemelen.
  (bkz: hadi yine iyisiniz )
  (bkz: geçer not)

  1
 • evet, yine müslüman olan bana sorulmuş muazzam bir soru.

  evet, efenim inanır mıydım? tabiki inanırdım. ya abi cennet, cehennem yok nasıl inanırsın? nasıl ya of? bak kardeşim, sen olayı yanlış anlamışsın. inandığın dine eğer cennet ya da cehenneme gitmek için inanıyorsan zaten yanlış yoldasın. git bir işe gir ve karşılığında maaş bekle. iyilik yapınca her zaman mükafat mı beklersin? dinlerin insanoğluna aşıladığı şey aslında, dünya için kendin için güzel bir insan olmaktır. zaten ''iyi insan'' olmak için karşı taraftan şartlar bekliyorsan; kusura bakma sen yanlış yoldasın. dön hemen.
  evet, dön.

 • modern dünyanın materyalizmini düşündüğümüzde sırf buna karşı yürekleri yumuşatmak için ruhani düşüncelere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. ruhani düşünce kişiden kişiye değişir elbette ama sonuç olarak sistemin dışına çıkıp mevcut sınırlar dışında nefes alabilecek bir alan yaratıyorsa böyle adlandırılabilir. dolayısıyla cennet cehennem bilinmese ve hatta olmasa bile islama inanılabilirdi.

  3
 • Insanlar cennete ya da cehenneme gitmek icin inanmazlar, zaten bu yuzden inanan biri varsa da kalben inanmiyordur. Icindeki bir boslugu doldurmak icin inanirsin, ya da inanmazsin. Kuantum fizigini arastirip ogrenmeye calisinca, insan vucudunun dogumdan olene kadar entropi kavramina karsi verdigi muthis mucadeleyi gorunce insan bazi seylerde bir el oldugunu anliyor.

  Dinlere inanmamayi ekstrem bulmuyorum ama insanin bir yaraticiyi kabullenememesini anlayamiyorum. Insanin bir yaraticiya inanmamasi icin hayatini ya hic sorgulamamasi, ya da sacma seyleri sorguluyor olmasi gerekiyor diye dusunmekteyim.

  2
 • Ahada en sevdiğim bkz zamanı.
  (bkz: başlık sıçmak)
  Lan davar cennet cehennem olmasa islam olmazdı zaten, cennete cehenneme inanmak şartı adamın. Kime anlatıyoz.

 • Ödül-ceza sistemi olmadan oyun mu olur.

  Ayrıca cennet-cehennem yalnızca islam'da yok. Yani islam'ın tercih nedeninin cennet-cehennem olmasına da gerek yok.

 • sen inanç dersin biz korku deriz. henrik ibsen.

 • Ateşten korksak zigara içmezdik.

 • siz onu bunu bırakın da, para olmadan imam olmayanlar var onlar ne olacak. hatta maaş aldıkları halde camide bulunmayan hocalar var.

  bu akpyi gece günüz savunan din kültürü öğretmenlerine desen ki adam gibi dersinizi verin zaten zor bir şey yok. sonuçta yunan mitolojisene girip zeus'u tartışmıyorlar. sonra 5 vakit namaz zamanı en yakın camiide namazları kıldırın desen kimse kabul etmez.

  bir tane benim facebook arkadaşım din kültürü hocam var ölür bunlara. savunur da savunur. işte toplantılar namaza denk geliyormuş da namaz kılamıyormuş. al işte fırsat hem de cemaat ile kız her vakit. ama gitmeeez. işi yap işi.

 • Müslümanlar cennete cehenneme girecek diye mi islama inanıyor sanıyorsunuz

 • (bkz: tek tanrılı dinler)
  (bkz: cennet ve cehennemin sadece islâmiyette olmaması)
  (bkz: eski mısır'da cennet cehennem kavramı)
  (bkz: sümerler'de cennet cehennem kavramı)
  (bkz: musevilikte cennet cehennem kavramı)
  (bkz: ölümden sonra hayatın olduğuna inanılan dinler)
  (bkz: sorunun değiştirilmesi gerekliliği)

  düzenleme: yazım yanlışı.

  düzenleme: kimse inanmaz gibi bir şeyler okudum sanki. oysa bu sorudaki konu çok takılıyor olsa idi; cennet vaadine inanan herkes dinini çok iyi bilir yaşardı, veyahut cehenneme gitmemek için dinin yasaklarına uyardı. bakınız çevrenize ne kadar var böyle. demek ki soru çöp. cennet ve cehennem olsa da olmasa da değişen bir şey yok kanımca.

  2
 • Hiçbir sosyal düzenin olmadığı yıllarda insanları doğru yola sevketmek için oluşturulduğundan tabiki de tabi olunmayacaktı. Bu sadece islam dini için değil tüm pozitif dinler ve inanışlar için de geçerlidir.

 • Evet belki islama tabi olmazdık ama eski türklere bakıyorum cennet ve cehennem kavramı olmayan kavimlerde bile tek tanrı inancının benimsendiğini görüyorum. inanmak biz insanların doğasında var. Ve biz Türklerin doğasındaysa islam yada başka ne şekilde olursa olsun her zaman tek tanrı inancı var.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -