cenevre

 • isviçre'nin en batısında, cenevre gölü ismiyle de adlandırılan yarım ay biçimindeki léman gölü'nün batı ucunda bulunan şehirdir. rhône nehri'nin içerisinden geçtiği cenevre şehri, isviçre'nin fransızca konuşulan bölümündedir ve aynı adı taşıyan kantonun yönetim merkezidir. botanik bahçesi, çikolatası, mücevheratı ve saatleriyle ünlüdür.

  uluslararası çapta önemli bir bankacılık merkezi olan cenevre, aynı zamanda birçok uluslararası antlaşmanın imzalandağı, sık sık uluslararası konferansların düzenlendiği ve bünyesinde çeşitli uluslararası kuruluşların yönetim merkezlerini barındıran önemli bir yönetim merkezidir. birinci dünya savaşından sonra kurulan milletler cemiyeti'nin (birleşmiş milletler) ve birleşmiş milletler ile birlikte faaliyet gösteren dünya sağlık örgütü, uluslararası af örgütü, uluslararası çalışma örgütü gibi kuruluşların yönetim merkezleri cenevre'dedir. ayrıca, kızıl haç örgütü de 1864 yılında henri dunant öncülüğünde cenevre şehrinde kurulmuştur.

  cenevre, xvı. yüzyılda jean calvin öncülüğünde avrupa'daki reform hareketinin merkezi durumuna geldi ve avrupa'nın çeşitli yerlerinden gelen önemli bir protestan göçü aldı. calvin'in 1559 yılında kurduğu cenevre üniversitesi, dünyanın her tarafından öğrenci çekmeye başladı. jean-jacques rousseau gibi görüşleriyle fransız devrimi'nin altyapısını oluşturan bazı büyük isimler cenevre'den çıkmıştır.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -