cebelitarık boğazı

 • akdeniz ile atlas okyanusu'nu birbirine bağlayan; akdeniz'in en batısında avrupa kıtası ile afrika kıtasını, iber yarımadası ile mağrip'in batısını birbirinden ayıran; ismini endülüs fatihi emevi kumandanı tarık bin ziyad'dan alan boğazdır. akdeniz'in doğusunda süveyş kanalı'nın açılmasından sonra, jeopolitik önemi hayli artan boğazın kontrolü birleşik krallık, ispanya ve fas (mağrip krallığı) devletlerine aittir.

  cebelitarık boğazı, aynı zamanda tatlı suyla tuzlu suyun birbirine karıştığı bir yerdir. boğaz boyunca uzanan karşılıklı kıyıların her iki yakası da sarp kayalıklardan meydana gelir. boğazın en geniş noktası 44 km, en dar noktası ise yaklaşık 15 km'dir.

  ayrıca bakınız: cebelitarık

  3
 • Ayetlerde vardır bu konuda;

  Furkan Suresi 53 - iki denizi (birbirine) salıp katan O'dur; bu, tatlı, susuzluğu giderici, bu da tuzlu ve acıdır. ikisinin arasında (birbirlerine karışmalarını önleyen) bir engel (berzah) ve aşılmayan bir sınır koymuştur.

  Rahman Suresi 19-20: (Acı ve tatlı) iki denizi salıverdi birbirine kavuşuyorlar. Fakat aralarında bir engel vardır, birbirlerine geçip karışmıyorlar.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -