casablanka

 • * yönetmenliğini Michael Curtiz'in üstlendiği, 1942 yapımı, Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip filmdir.
  * Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Claude Rains ve Paul Henreid gibi dönemin usta oyuncularının başrol oynadığı film, gösterime girdiği 1943 yılında En iyi Film, En iyi Yönetmen, En iyi Senaryo dallarında Oscar aldı.
  * senaryosu sürekli yeniden yazılmıştır
  * Film, ABD Film Enstitüsü tarafından 2002 yılında tüm zamanların en iyi aşk filmi seçildi.
  * konusu: II. Dünya Savaşı'nın ilk zamanlarında geçmektedir. Çek direniş örgütünün lideri Victor Lazlow, Alman toplama kampından kaçarak Casablanca'ya gelir. Amacı Lizbon'a, oradan da ABD'ye iltica etmektir.
  Fakat bütün umutları, şans eseri Casablanca'nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick'e bağlanmıştır. Rick, kaçış için gerekli olan pasaportlara sahip tek kişidir.
  Öte yandan Rick'in, Victor'un yakalanması ya da ölmesi için önemli bir nedeni vardır. Victor'un karısı Ilsa, Rick'in bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır.

  2
 • bir hollywood ve daha önemlisi dünya sineması klasiğidir.

  1
 • bir numara filmim annem zorla izletmişti ama iyii ki izletmiş siyah beyaz film başlığını görünce yazacaktım da kimse bilmez bu filmi diye yazmadım.

 • Fas'ın en önemli şehri.

  Ayrıca çeşitli kokteyllerde, meyve suyu servislerinde kullanılan bir bardak çeşiti.

  1

  galeri (1)

  morenica
  2016-04-01 01:34:16

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -