canlı bombaların kaderi sorunsalı

 • kader olayı başlı başına faildir zaten canlı bombaları geçtim senin benim de ne zaman nerde ne yapacağımız belliymiş. bundan sonra sıkıntı başlıyor zaten niye sorumlu oluyoruz diyince çıt yok.

  ha şimdi ben böyle dedim diye sözlükteki hocalarımız gelip bana ayar üstüne ayar verecek saygım sonsuz onlara şimdiden söyleyeyim kendilerini inandırdıkları ve doğru sandıkları açıklamalarıyla mutlu mesut yaşayabilirler.

 • Zor bir soru. Bu gibi soruları özellikle son 1 senedir çokça düşünüyorum. Bu soruları burada yazıp, okuyanların da akıllarını bulandırıp, imanlarının zarar görmesini istemem. Çözümlemem şu; bize verilen akıl 1 ise soruların cevaplanması için gereken akıl 10. Neden her şeyin cevabını veremiyoruz, neden "apaçık gönderdik" denildiğinde bile hala bazı soru işaretleri var? Kesinlikle ateist değilim. Ateizm bu anlamda kolaycılık olur. Düşünmeyi reddetmek olur. Akıl etmek yükünden kurtulmaya çalışmak olur.

  Sorunsala gelince; herkes bir şeyler yazacaktır eminim ama kimse gerçek olanı yazamayacaktır. çünkü verilebilecek bir cevap olsaydı, ben şimdiye yazmıştım..

 • irade Allah insanlra irade vermiş bende çok ikilemde kaldım ama çok araştırdım sordum soruşturdum ve sonuç şuna çıkıyor en basitinden anlatayım iki yol var iyi ve kötü sen iyi veya kötüyü seçebilirsin bu senin iraden diyelim ki iyi olan yolu seçtin Allah senin iyi yolu seçeceğini yol boyunca yaşayacaklarını ve sonucunda ne olacağını biliyor.

  3
 • aslında mantık basit ama çok detaylara indiğinde asla işin içinde çıkamıyorsun ve çıldıracak gibi oluyorsun

  2
 • ben bi kitapta canlı bombaların nasıl kendini feda ettikleriyle ilgili bir bölüm okumuştum adamlar öyle bir piskoloji uyguluyor ki gruptaki insanlara can atıyorlar resmen canlı bomba olmak için bunun insanların gelebileceği en yüksek mertebe olarak görüyorlar.

 • Bence şöyle düşünebiliriz: Allah kader kavramını insanlara yardım etmesi için oluşturmuş. Mesela köyde bir kadın var 4 çocuğu var. Eşi fabrikaya çalışmaya gidiyor yürüyerek yol 5/6 saat yürümeyle. Kadının eşi hastalanıyor kanser olmuş güçten düşmüş bir süre sonra ölmüş. Simdi bu kadının tutunacak bir şeylere ihtiyacı var. Çaresizlikten diyebileceği tek şey 'kaderde varmış' . Bu kadın bunu söyleyecek ki o 4 çocuk büyüsün. Bu kadın bunu söyleyecek ki yaşayacak güç bulsun. Yani kader o kadının hayata sarılarak o durumdan kurtulması için bir vicdan rahatlatıcı, acı dindiren araçtır aslında. Şu anda insanoğlu bu zamana kadar hiç yaşamadığı aydınlanmasını yaşıyor. Her bireyin bilgiye ulaşması ufkunu genişletmesi çok basit yani insan büyük dünya küçük artık o yüzden biz bu kavramların geçerliliğini tartışabiliyoruz. Bundan yüzyıllar önce dinin çıktığı zamanlar insan küçük dünya büyüktü insanların fazla seçenekleri yoktu. Doğduğu yerde büyüyüp aile kurup ölüyorlardı. Hala bile biz göremesek de bazı yerlerde hayat böyle.

  Bence kendi bilinçlendirebilmiş belirli imkanlara sahip insanlar için günümüzde kader geçerli değil.

 • soyle ki canli bomba eger siradan bir vatandas olsaydi boyle bir amacla degilde mesela gezmeye cikmak icin kizilayda olabilirdi ve belkide patlayan bir bomba degilde isyerinde patlayan bir tup dogalgaz sizintisi yada herhangi bi nedenden bir sey olurdu o insanlar yine orada o saatte oleceklerdi. misal sen zehirle intiharda edebilirsin yada hicbir sey yapmaz o an kriz gecirirsin ama sonuc degismez o an orada yine de olursun dostum.
  ne demisler allah olumun bile hayirlisini versin.
  velhasil kelam canli bombada orada olecekti ama o giderken cani olmayi secti.

  2
 • Kardeşim senin anlattıgın ecel, kader degil.
  (bkz: savaşla aşkı karıştırmışsın)

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -