çad

 • bir orta afrika ülkesidir. kuzeyinde libya, batısında nijer ve nijerya, güneyinde kamerun ve orta afrika cumhuriyeti, doğusunda sudan ülkeleriyle komşudur. başkenti n'djamena'dır.

  çad'da farklı inançları ve farklı dilleri olan, çeşitlilik gösteren bir nüfus yapısı vardır. nüfus yoğunluğu ülkenin tarım alanlarının bulunduğu güney kesimindedir. kuzey kesimindeki çölde ise göçebe arap toplulukları yaşam sürmektedir. ülke, ayrıca aslan, çita, zürafa, fil gibi vahşi hayvanların yaşam alanıdır.

  ülkedeki en etkileyici doğal görünüm nijerya sınırında bulunan çad gölü'dür. şari ırmağı ile beslenen çad gölü sığdır, fakat zaman zaman suları yükselir. gölde balık boldur.

  çad, oldukça yoksul bir ülkedir; kuraklık, açlık ve salgın hastalıklar halkı kırar geçirir. ülkede tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. ne sanayisi gelişmiştir, ne de ülkenin enerji ve iletişim kaynakları yeterlidir.

  çad'da 1960 yılında cumhuriyet kuruldu. fransızca konuşan hristiyan halkın müslüman halk üzerinde baskı kurup egemen olmaya çalışması sonucunda, ülkede 1980'lerin sonlarına kadar iç savaş yaşandı. fransa'nın ve libya'nın savaşa karışmaları çatışmaları daha şiddetli hâle getirdi. savaştan sonra kurulan yeni hükûmete karşı düzenlenen darbe gidişimleri başarısız oldu.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -