burç taşları

 • eski çağlardan günümüze dek medeniyetler değerli taşların şans getirdiğine, mineral taşlarının gizemli güçler taşıdığına inanmıştır. bu konuyla ilgili bir başka inanış, yılın ayları ile bazı değerli taşlar arasında doğrudan bir ilişki olduğu üzerinedir ve özellikle xvı. yüzyılda, yılın ayları ile değerli taşlar arasında bir bağlantı kurulmaya başlanmıştır.

  yılın ayları ile bağlantısı olduğuna inanılan değerli taşlara burç taşları veya uğur taşları denir. burç taşlarının yılın aylarıyla olan ilişkileri ve taşıdığına inanılan özellikleri en yaygın biçimiyle şu şekildedir:

  * ocak ayının değerli taşı grenadır ve bağlılık sağladığına inanılır.

  * şubat ayının değerli taşı ametisttir. şiddetli duyguları önlediğine, duygu kontrolü sağladığına inanılır.

  * mart ayının değerli taşı hematit ve gök zümrüttür. hematitin zihin açıklığı ve casaret verdiğine; gök zümrütün karizma getirdiğine, kişinin sosyal hayatını canlandırdığına ve yeni arkadaşlar kazandırdığına inanılır.

  * nisan ayının değerli taşı elmas ve necef taşıdır. elmasın dinginlik verdiğine, huzur getirdiğine inanılır.

  * mayıs ayının değerli taşı zümrüttür. gerçek aşkı getirdiğine inanılır.

  * haziran ayının değerli taşı aytaşı ve incidir. aytaşının sezgiyi güçlendirdiğine, yaklaşan tehlikeleri haber verdiğine; incinin bereket ve zenginlik getirdiğine inanılır.

  * temmuz ayının değerli taşı yakut ve karneliyendir. yakutun vücuttaki zararlı yabancı maddeleri ve zehri ortaya çıkardığına inanılır.

  * ağustos ayının değerli taşı peridot ve sardonikstir. sardoniksin evlilik hayatına mutluluk getirdiğine inanılır.

  * eylül ayının değerli taşı safir ve laciverttaşıdır. safirin kişiyi büyüden ve kem gözden koruduğuna inanılır.

  * ekim ayının değerli taşı opal ve turmalindir. diğerlerinin aksine bu iki taşın kötü şans ve zarar getirdiğine inanılır. opalin doğrudan zihinsel ya da fiziksel zararlı etkileri olduğuna, turmalinin de kişinin kaza geçirme olasığını artırdığına inanılır.

  * kasım ayının değerli taşı topazdır. sadakati perçinlediğine, dostluk bağlarını sıkılaştırdığına inanılır.

  * aralık ayının değerli taşı firuze (turkuvaz) ve zirkondur. turkuvazın kişinin sosyal ilişkilerine ve aşk hayatına başarı getirdiğine; zirkonun da kişiyi hastalıklardan ve maddî kayıplardan koruduğuna inanılır.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -