bülent ersoy

 • 1952 (erkek olarak) istanbul doğumlu ses sanatçısı, artist bilinen adı ile (bkz: diva). türkiyenin bilinen ilk transeksüel sanatçısıdır. 1981 yılında londra da cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmiş ve 1983'den 1988'e kadar sahne alması yasaklandı. sebebi pembe nüfus kağıdına sahip olan sanatçının, kadın kıyafetleri ile sahneye çıkması halkın ahlaki durumuna zarar vermesidir. bu kararı bozan kişi de turgut özaldır.

  kendisinin kaliteli ses tonu bir çok ilki yaşamasına sebep olmuştur. 1980 yılında London Palladium'da ve 1983 yılında Madison Square Garden'da sahne alan ilk Türk sanatçısı olmuştur. 30 Mart 1997'te ise Ümmü Gülsüm'den sonra, etnik müzik sazlarıyla Olympia müzikholünde sahne alan ilk Türk sanatçı olmuştur. Bülent Ersoy ayrıca Ajda Pekkan ve Dario Moreno'dan sonra Olympia'da konser veren ilk Türk sanatçısı (burası vikipediden alıntı, üşendim)

  ayrıca bülent ersoy'un Geniş entervalli ve yüksek volümlü sesi, Japonya'da ses laboratuvarlarında yapılan testler sonucu "yüzde yüz kusursuz" bulundu ve 1997 yılında "Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru" ünvanıyla ödüllendirildi.

  severiz kendisini de bu klip nedir be sevgili bülent ersoy.

  https://www.youtube.com/watch?v=xGnJZ4-KuCw

 • kendisini cinsiyet degistirmeye iten sebepleri merak ettigim, her an birini tokatlamaya, azarlamaya hazir sanatci.

  1
 • adamlığı değil, madamlığı tercih etmiş alaturka ses sanatçısı.

 • ülkemizin "diva"sı olan ses sanatçısı. Erkekliğinden ileri gelen bir ses tonu vardır ki bunun ötesine geçebilen pek bir ses görmemişimdir. Neden kadınlığı tercih ettiğini merak ederim. Ama kendimce yorduğum sebep, kadınsal hormonlarının onda daha baskın olduğudur. Ayrıca diğer sanatçılar tarafından korkulan kişidir.

  2
 • Bulent abi mi yoksa bulent abla mi denmeli sorusunu sormamiza neden olan ablamizdir(ya da abimiz)

 • nota bilgisi çok üst düzeyde ses sanatçısı

  1
 • malesef ki öldükten sonra bıraktığı eserlerle değil cinsiyetiyle akılda kalacak olan sanatçı. azıcık dinleyin

 • felaket bir sese sahip hatun. yıkar, bitirir, ezer, geçer.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -