bülbül

 • ötücü kuşların şahı, şairlerin esin kaynağı olan ünlü kuş türüdür. bülbül, diğer ötücü kuşlar gibi yalnızca gündüzleri değil, geceleri de öter. özellikle tanyeri ağarırken, bütün diğer kuşlar sustuğunda duyulan bülbül sedası insanları öteden beri büyülemiş; kendine özgü melodilerle, alçak sesle başlayıp gittikçe yükselerek devam eden bülbül ötüşü, doğu ve batı kültürlerinde zengin bir bülbül edebiyatı ortaya çıkarmıştır.

  bülbül, dış görünüşü itibariyle sesi ve ötüşü kadar albenili değildir. gövdesinin üst kısmı koyu kahverengi, alt kısmı açık kahverengi, kanatları ve kuyruğu ise kızıla çalan kahverengi renktedir.

  bülbüller sonbahar ve kış mevsimlerini afrika kıtasında geçirirler. baharda asya ve avrupa kıtalarına göç ederler. üreme dönemleri olan nisan ve mayıs aylarında, erkek bülbüller dişilere seslenmek için ötmeye başlarlar. oldukça uzun süren bu ötüşlere "dem çekme" denir.

  iran ve türk edebiyatlarında bülbül ve gül, birçok öykünün, masalın ve kıssanın iki ana unsuru, ayrılmaz iki kahramanıdır. bu anlatılardan birine göre; bülbül, gül'ün açması için gece vakti boyunca sabaha dek ötmek ister, ama çok uzun süre ötmekten bîtap düşüp şafak vakti öldüğü için gül'ün açtığını göremezmiş.

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -