buenos aires

 • arjantin'in başketidir. ismi güzel hava anlamına gelmektedir. new york ve londra ile birlikte dünyanın bünyesinde en fazla tiyatro binası barındıran şehirlerinden birisidir.

  latin amerika ülkelerinden arjantin'in en önemli kültür, siyaset ve ticaret merkezi konumundaki buenos aires, ülke ticaretinin üçte ikisinin yapıldığı ana limana sahiptir. şehrin ilk yerleşimi iç kesimlerde olmuş, daha sonraki yıllarda ise büyük gemilerin giriş-çıkış yapabilecekleri kanallarla şehrin limanı inşa edilmiştir. buenos aires'lilerin çoğunluğu, kendisini "liman halkı" anlamına gelen porteños diye adlandırır.

  san martin caddesi, şehrin iş merkezidir. trafiğe kapalı dar bir cadde olan florida caddesi, mağazaların göz alıcı vitrinleriyle ünlenmiş alışveriş merkezidir. birbirinin aynı yükseklikteki binalardan oluşan kulüpleri ve otelleriye maya (mayıs) bulvarı ise, şehrin eğlence merkezidir. tasarımıyla paris'e benzetilmeye çalışılmış bu bulvarın bir ucu parlemento binasına, öbür ucuysa maya meydanı'na çıkar.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -