budapeşte

 • tuna nehri'nin iki yakasındaki buda (budin) ve peşte şehirlerinin biraraya gelmesiyle oluşan macaristan başkentidir. orta avrupanın berlin'den sonraki ikinci büyük şehri; macaristan'ın yönetim, endüstri, ticaret ve kültür merkezidir.

  budin kalesi ile birlikte şekillenen eski buda şehri ve günümüz modern buda şehri tepeler üzerine inşa edilmiştir. buda (budin) tepesinden bakınca tuna nehri, nehir üzerindeki margit adası, kenti öbür yakayla birleştiren köprüler ve hemen hemen şehrin tamamı görülebilir. şehrin karşı kıyısında iskeleler, rıhtımlar ve görkemli parlemento binası vardır. peşte'de nüfusun geneli ırmak kıyısından uzakta, kentin iç kesimlerinde yoğunlaşmıştır.

  ıx. yüyılda macar kavimlerinin yerleştiği buda, tarih boyunca işgâle uğrayan peştelilerin de yerleştiği büyük bir kale şehri olarak varoldu. 1526 yılında, mohaç meydan savaşı neticesinde türk egemenliğine giren buda ve peşte, çevre yerleşimlerle birlikte budin vilayeti (budin sancağı) adıyla devlet-i aliyye'nin yönetim sistemine uyacak şekilde yeniden örgütlendi. 145 senelik türk egemenliğinden sonra, bölgede avusturya-macaristan imparatorluğu'nun egemenliği başladı. buda, 1783 yılında macaristan'ın yönetim merkezi olurken, peşte de zamanla önemli bir ticaret kenti durumuna geldi. bir asra yakın bir sürenin ardından, iki şehrin birleşmesiyle hızlı bir yapılaşmanın içerisine giren budapeşte'nin özellikle peşte yakasında, endüstri ile birlikte yerleşim ve yapılaşma hızla arttı. birinci dünya harbinden sonra avusturya-macaristan imparatorluğu parçalanınca, budapeşte macaristan'ın başkenti oldu. şehir, ıı. dünya harbinde en çok zarar gören yerlerden birisidir.

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -